Egy számtani sorozat 21. tagja 28 20. tagja 22 Mekkora a sorozat 1. Tagja?

Hogy számoljam ki egyszerűen? Képe meg van a végeredmény, de csak úgy tudnám megoldani ha egyesével levezetem, az hosszú lenne
2018. dec. 30. 11:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Pontosan ugy. Egyesevel, csak azt kell eszrevenni hogy hogy mindig hozzaadunk d-t. Ha az n. elem x, akkor a kovetkezo elem x + d, a ra kovetkezo elem x + d + d, a kovetkezo elem x + d + d + d, de ezt ugy is lehet irni hogy x + 3·d !


azaz ahany elemet ugrassz, annyiszor d-t kell hozzaadni.


ha visszafele ugrasz akkor meg ki kell vonni d-t belole,

elozoo elem x - d, elotte levo elem x - d - d, azaz x - 2·d


tehat csak azt kell megnezned hany elemet kell vissza ugranod hogy az 1. elemhez erkezz.

2018. dec. 30. 11:08
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi 😊
2018. dec. 30. 11:25
 3/3 anonim ***** válasza:

a21=28=a1 + 20d

a20=22=a1 + 19d

Ebből látszik hogy 6=d (kivontam egymásból a két egyenletet). 28=a1 + 20*6 amibòl a1=-92

2018. dec. 30. 12:08