Egy számtani sorozat 21 tagja 28 20. tagja 22. Mekkora az első tag?

Segítenének? 0 jött ki
2018. dec. 17. 17:07
 1/6 A kérdező kommentje:

Elneztem, nem arra jött ki 0-a de ezt se tudom :'D


Egy számtani sorozat első tagja 8. Differenciaja - 4/5.mekkora a sorozat 11. Tagja?

2018. dec. 17. 17:11
 2/6 anonim ***** válasza:

El kell kezdeni felírni a tagokat lefelé csökkenő sorrendben:


21 ->28

20-> 20

19->12


21-k ->28-8*k


Neked nyílván a k=20 eset kell: 28-8*20=28-160= -132.

2018. dec. 17. 18:54
 3/6 anonim ***** válasza:

"Egy számtani sorozat első tagja 8. Differenciaja - 4/5.mekkora a sorozat 11. Tagja?"


Ez is ugyanúgy működik, mint az előző példa.


x1=8

x2=8-4/5.

.

.

.

xk=8-k*4/5


Neked most k=11 kell, azaz x11=8-11*4/5=8-44/5=

=(40-44)/5=-4/5.

2018. dec. 17. 18:57
 4/6 anonim ***** válasza:

A 20. és 21. tagok szomszédosak. A köztük levő különbség 28-22=6

Ha a 20. tag 22, és a sorozat tagjainak értéke növekvő (28>22), és a szomszédos tagok különbsége 6, akkor az 1. tag 22 – 19*6 = 22 – 114 = -92.


Ellenőrzés: [link]

2018. dec. 17. 19:05
 5/6 anonim ***** válasza:

Na látom, elnéztem a 22-őt 20-nak...


Így módosul a számítás:


21 ->28

20-> 22

19->16


21-k ->28-6*k


Neked nyílván a k=20 eset kell: 28-6*20=28-120= -92.


Ami valóban ugyanaz, mint amit az utolsó válaszoló leírt.

2018. dec. 17. 19:12
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek! :)
2018. dec. 18. 17:11