030415 kérdése:

Matematika: Melyik válasz a jó? A 0 B 1 C 2 D végtelen sok


Hány valós számhármas megoldása van az alábbi egyenletrendszernek?

x²+y²=z

2x+2y+2z=0



2018. dec. 24. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:
2-vel eloszthatnád az alsó sort és átvihetnéd az Z-t a jobb oldalra azon könnyebb gondolkodni ha úgy látod:)
2018. dec. 24. 20:58
 2/3 anonim ***** válasza:
48%

x²+y²=z

2x+2y+2z=0


A második egyenletből:

z = -(x+y)


Ezt az elsőbe helyettesítve:

x²+y² = -(x+y)


Átrendezve:

x²+y²+x+y = 0


Teljes négyzetté alakítás után (a zárójelek felbontásával tudod ellenőrizni, hogy helyes volt az átalakításom):

(x+0.5)²+(y+0.5)² = 0.5


Ebből már ki tudom fejezni az y-t x függvényében:

(y+0.5)² = 0.5 - (x+0.5)²

y+0.5 = pluszminusz gyökalatt (0.5 - (x+0.5)²)

y = -0.5 pluszminusz gyökalatt (0.5 - (x+0.5)²)


Ha ebbe bármilyen valós x-et helyettesítek, ahhoz adódik egy y érték (sőt, rögtön kettő, mindkettő megfelelő). Ha megvan az x és az y, akkor a fenti z = -(x+y) képlettel kiszámítom a z-t is, és találtam egy számhármast, ami megoldása az egyenletrendszernek. A talált számhármas valóban megoldás lesz, mert a fenti lépések során hamis gyökök nem jöhettek be.


Mivel bármely valós x-hez találok y-t és z-t, végtelen sok számhármast találok, ami megoldás. Ezért végtelen sok megoldás van.

2018. dec. 24. 21:03
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2018. dec. 24. 21:49