2x^2+y^2=z^2+62018. júl. 20. 11:59
1/2 anonim válasza:
Ha x=a fix érték, akkor sqrt(2a^2+y^2-6)=z. Ha a<0 vagy y<0, akkor azok hatványa pozitív. Feltehetjük, hogy 2a^2+y^2>=6, mert ez csak pár eset kizárását jelenti. Azaz -sqrt(2a^2-6)<=y, Ezt ha visszafelé elvégezzük, akkor egy fix a paraméterből kapjuk az egyenlet egy megoldását. Leszámítva a pár esetet, a-nak végtelen sok értéket választhatunk.
Remélem... :D
2/2 dq válasza:
1 egyenlet, 3 ismeretlen. Hm. Nagyjából bárhogy?
Mondjuk itt van 1 végtelen sorozat:
Átrendezve:
y^2-z^2 = 6 - 2x^2.
Ha x páratlan, akkor a j.o. osztható 4-gyel, de 8-cal nem, így léteznek y,z megoldások. (Minden páratlan szám két négyzetszám különbsége, így minden 4-gyel osztható de 8-cal nem osztható szám is.)
Így tehát minden páratlan x-re van megoldása az egyenletnek.