Irja fel a kovetkezo vegtelen szakaszos tizedestorteket ket egesz szam hanyadosakent.
0.9
0.35 (35 ismetlodik)
9.624 (24 ismetlodik)
2015. szept. 14. 18:05
1/2 anonim válasza:
A lényeg az, hogy a számot olyan számmal kell beszorozni, hogy hogyha abból kivonjuk az eredetit, akkor véges számot kapjunk.
Ha A=0,9˙, akkor 10*A=9,9˙. A kettő különbsége 9*A=9, vagyis A=1, tehát 0,9˙=1.
A másodiknál és a harmadiknál 100-zal érdemes szorozni.
2/2 anonim válasza:
0,99... = n / (n+1) ahol n tart a végtelen felé, máshogy nem lehet felírni szerintem.
de így is teljesül, mivel n elem Z vagyis egész.
a másodiknál kis átalakítás kell.
legyen 0,35 = x ekkor 2x = 0,7 (7/10) vagyis x = 7/20
majd, 0,35 (szakaszos tizedes tört) = (7 + 7·10^2 + 7·10^4) / 2·10^5
ha ellenőrzöd kijön de így is meg lehet adni 70707 / 20000