Bizonyítsd be: Minden végtelen szakaszos tizedes tört felírható két egész szám hányadosaként?

2015. júl. 29. 22:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen a szám A, és a szakasz legyen leírható egy n-jegyű számmal.


B = 10^n*A – A egy véges tizedestört lesz, azaz felírható egy egész szám (például C) és egy 10-hatvány (jelöljük D-vel) hányadosaként, mivel 10^n*A és A számjegyei valahányadik jegytől kezdve pontosan megegyeznek. Ekkor

A = B/(10^n – 1) = C/(D*(10^n – 1)),

ahol a számláló és nevező is nyilván egész szám, így készen vagyunk, mert felírtuk az A-t két egész szám hányadosaként.

2015. júl. 29. 23:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Hát ezt nem igazán értettem.
2015. júl. 29. 23:08
 3/4 anonim ***** válasza:
Csináld végig egy konkrét példára… Mondjuk a 52,85714[285714]-re (a szögletes zárójelben levő szakasz ismétlődik végtelenszer). Csak elolvasva persze, hogy nem érted, érdemes egy konkrét példán folyamatosan követni, hogy mi történik. (Egy idő után ez automatikusan megy majd fejben, csak direkt nem így írtam le, hogy te is gondolkozz kicsit a házi feladaton, mert úgy jobban megérted, hogy mi történik.)
2015. júl. 29. 23:26
 4/4 anonim ***** válasza:

Kicsit változtatok a példán, legyen a szám inkább

A = 0,005285714285714285714285714…

(mert így fog látszani, hogy miért körülményeskedtem C-vel és D-vel).

A szakasz a '285714', ami n = 6 jegyű.

B = 10^6*0,005285714285714285714285714… – 0,005285714285714285714285714… = 1000000*0,005285714285714285714285714… – 0,005285714285714285714285714… = 5285,714285714285714285714 – 0,005285714285714285714285714…,

a kivonáshoz írjuk őket egymás alá, mert úgy jobban látszik (ugye tanultál írásban kivonni másodikban?):

5285,714285714285714285714285714… –

0000,005285714285714285714285714… =

5285,709000000000000000000000000… = 5285,7090,

ami ha nem is egy egész szám, de egy véges tizedes tört, így felírható egy tízhatvány és egy egész szám hányadosaként, például B = 5285709/1000, tehát C = 5285709 és D = 1000. És ezzel készen vagyunk, a fentiek alapján

A = C/(D*(10^n – 1)),

mindent helyettesítve

A = 5285709/(1000*(10^6 – 1)) = 5285709/(1000*999999) = 5285709/999999000,

ami két egész szám hányadosa. És ez működik bármelyik másik végtelen szakaszos tizedes törtre is.

2015. júl. 29. 23:46