adott A és B nxn es mátrixok, bizonyítsuk be, hogy ha A*B=I (egységmátrix), akkor igaz, hogy B*A=I

előre is köszönöm



2018. dec. 18. 21:25
 1/5 anonim ***** válasza:
30%
Azt vágod hogy A és B egymásnak inverzei?
2018. dec. 18. 21:47
 2/5 A kérdező kommentje:
nyilván, vágom, ettől még nem tudom, mitől lenne egyértelmű a balról és a jobbról szorzás egyenlősége ez esetben
2018. dec. 18. 22:11
 3/5 anonim ***** válasza:
78%

A*B=I

szorozzuk mindkét oldalt jobbról A-val:

(A*B)*A=I*A

ismerve, hogy a mátrixszorzás asszociatív:

A*(B*A)=A

tehát B*A egységmátrix

2018. dec. 18. 23:13
 4/5 dq ***** válasza:

#1-nek van igaza: ez nem absztrakt algebra feladat, hanem lineáris algebra. Az asszociativitást felhasználni önmagában nem elég. #3-is csak addig jutott el, hogy A*(B*A)=A, ami, lássuk be, nem túl sok.


Pl megmutathatod hogy mondjuk az A reguláris, és hogy B= 1/detA * adjA alakú.

2018. dec. 19. 10:21
 5/5 dq ***** válasza:

Esetleg: feleltessünk meg az nxn dimenziós mátrixoknak R^n --> R^n lineáris leképezéseket, ahol R^n most az oszlopvektorok terét jelöli. Mutassuk meg, hogy a mátrixszorzás a kompozíció lesz. Ekkor az A mátrix, mint függvény bijektív, és az inverze B.


R helyett nyilván tetszőleges test feletti mátrixokra igaz, gyűrű feletti mátrixokra most nem tudom hogy egyáltalán az állítás igaz-e.

2018. dec. 19. 10:35