Fizika Fotoeffektus feladat megoldás?


Sziasztok. Elakadtam egy kicsit ezekben a feladatokba, kérlek segítsetek nekem a megoldásában nagyon fontos lenne és nagyon hálás lennék a segítségekért. Előre is köszönöm !

1.

Egy fotokatód kilépési munkája 1,9 eV. Adja meg a fotokatódot megvilágító fény hullámhosszát nm-ben, ha a katódból kilépő elektronok maximális sebessége 512000 m/s!


2.

Mekkora a fotokatód kilépési munkája eV-ban, ha a fotokatódot megvilágító fény hullámhossza 437 nm, a katódból kilépő elektronok maximális sebessége pedig 478000 m/s?


3.

Egy 27 rendszámú 62 tömegszámú atommagban az egy nukleonra jutó kötési energia 8 MeV. Mekkora az atommag tömege kg-ban?


4.

Egy fotokatódot 288 nm hullámhosszúságú fénnyel világítunk meg. Mekkora a katódból kilépő elektronok maximális sebessége m/s-ban, ha a fotokatód kilépési munkája 3,4 eV?


5.

Egy 22 rendszámú 49 tömegszámú atommag tömege 8,1319E-26 kg. Mekkora a kötési energiája MeV-ban megadva?



2018. dec. 7. 21:36
 1/3 anonim ***** válasza:
55%

A fénykvantum (foton) energiája E = h ν = h c/λ, ahol h a Planck állandó, ν a frekvencia, c a fénysebesség, λ a hullámhossz (1 nm = 10^-9 m). Ezen energia fordítódik az elektron W(ki) kilépési munkájára (1 eV = 1,6*10^-19 J) és 1/2 m(e) v(max)^2 kinetikus energiájára, ahol m(e) az elektron tömeg, a v(max) az elektron maximális sebesség:


h c/λ = W(ki) + 1/2 m(e) v(max)^2


1.

(6,6*10^-34 Js * 3*10^8 m/s) / λ = 1,9 * 1,6*10^-19 J + 1/2 * 9,1*10^-31 kg * (512000 m/s)^2

λ = 4,68*10^-7 m = 468 nm


2. és 4. már menni fog az egyenlet alapján...


∆E = ∆m c^2 egyenlet értelmében ∆E energia változással mindig ∆m = ∆E / c^2 tömegváltozás jár együtt. Az atommagban lévő nukleonok - vonzó kölcsönhatásukból eredően - alacsonyabb energianívón vannak, mint szabadon. Így a mag tömege mindig kisebb, mint az őt alkotó nukleonok tömegének összege. (Eme ∆m tömegcsökkenéshez rendelhető ∆E = ∆m c^2 energia a mag kötési energiájának tekinthető.)


Z m(p) + (A - Z) m(n) - ∆E/c^2 = m(mag)


27 * 1,673*10^-27 kg + (62 - 27) * 1,675*10^-27 kg - (62 * 8*10^6 * 1,6*10^-19 J)/(3*10^8 m/s)^2 = m(mag)

m(mag) = 4,5171*10^-26 kg + 5,8625*10^-26 kg - 8,82*10^-28 kg

m(mag) = 1,02914*10^-25 kg


5. már menni fog...

2018. dec. 8. 10:57
 2/3 anonim ***** válasza:
24%

Hát igen, csak azt írta, egy kicsit akadt el.

Erre te meg megoldottad neki, hogy csak ctrl c - ctrl v legyen a dolga, az agyi barázdák számának növelése helyett.

2018. dec. 8. 12:57
 3/3 A kérdező kommentje:
D NMR Nagyon szépen köszönöm !!! Életmentő voltál !
2018. dec. 9. 12:17