Térgeometriai feladat megoldás segítség?

A) Egy kocka egyik irányú éleit 4 cm-rel csökkentjük, egy másik irányú éleit pedig 6 cm-rel növeljük. AZ így kapott téglatest térfogata egyenlő a kocka térfogatával. SZámítsuk ki a két test éleinek hosszát és térfogatukat! B) Mekkora a téglatest térfogata, ha határoló lapjainak területe 6 dm2,10 dm2,15 dm2?

2018. nov. 11. 15:50
 1/6 anonim ***** válasza:
És miben akadtál el? Általános iskola 5.osztály.
2018. nov. 11. 18:17
 2/6 anonim ***** válasza:

Itt "meglesheted" a megoldást:

[link]

2018. nov. 11. 18:57
 3/6 anonim ***** válasza:

A B) kérdéshez.


Legyen

a, b, c - a téglatest élei (a > b > c)

F1, F2, F3 - a határoló lapok területe (F1 > F2 > F3)

(1) F1 = a*b

(2) F2 = a*c

(3) F3 = b*c

V = ? - a téglatest térfogata


A térfogat számításához szükségünk van az oldalélek nagyságára, lássuk mire megyünk a megadott információval.


Az (1) egyenletből

(A) a = F1/b


A (2)-be behelyettesítve

F2 = (F1/b)*c = F1*c/b

ebből

(B) b = F1*c/F2


Ezt behelyettesítve a (3)-ba

F3 = F1*c²/F2

amiből

c² = F2*F3/F1

illetve

c = (√F2*F3)/√F1

Gyöktelenítés után

c = (√F1*F2*F3)/F1

***************

Ezt visszahelyettesítve a (B), majd az (A) egyenletekbe kapjuk, hogy

b = (√F1*F2*F3)/F2

****************

és

a = (√F1*F2*F3)/F3

****************


Minden megvan a térfogat kiszámításához, csak be kell helyettesíteni a

V = a*b*c

egyenletbe

V = [(√F1*F2*F3)/F3]*[(√F1*F2*F3)/F2]*[(√F1*F2*F3)/F1]

Négyzetre emelés és egyszerűsítés után marad, hogy

V = √F1*F2*F3)

=============


Meglepő, hogy mik rejteznek egy egyszerű téglában! Azt hiszem, hogy ezért a szép összefüggésért érdemes volt megtenni ezt a kis algebrai túrát.:-)


DeeDee

*******

2018. nov. 13. 00:15
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. nov. 26. 18:17
 5/6 anonim ***** válasza:

Időközben született egy új megoldás.


Az előző megoldás kiinduló egyenletei

F1 = a*b

F2 = a*c

F3 = b*c


Összeszorozva a három egyenletet

F1*F2*F3 = (a*b*c)²

A jobb oldal a térfogat négyzete

F1*F2*F3 = V²

ebből


V = √(F1*F2*F3)

==============


Ennyi!


DeeDee

*******

2018. dec. 1. 23:13
 6/6 anonim ***** válasza:

Jó hosszú ez a számítás, amit leírtak, van egyszerűbb:


A kezdeti térfogat: V0=a^3.


Az élhosszmódosítás utáni térfogat: V1=(a-4)(a+6)a.


A kettő egyenlőségéből, feltéve hogy a>4:


a^2-(a-4)(a+6)=0. A másodfokú tagok kiesnek és a=12cm adódik. Innen a többi kérdés megválaszolása már magától értetődő.

2018. dec. 1. 23:35