Valaki el tudja magyarázni, hogy miért ez az eredmény? Előre is köszönöm!


Feladat:

Legyen z= cos(pi/3) + i*sin(pi/3). Ekkor z^6=?


Megoldás:

z^6=1



2018. nov. 21. 21:07
 1/10 anonim válasza:
100%
(cos(pi/3) + i*sin(pi/3))^6 = (e^(i*pi/3))^6 = e^(i*2pi) = cos(2pi) + i*sin(2pi) = 1 + 0 = 1
2018. nov. 21. 21:13
 2/10 anonim ***** válasza:
60%

Én másként magyaráznám meg. Itt van egy összeállítás: [link]

utolsó példának ezt tettem be.

2018. nov. 21. 22:18
 3/10 anonim ***** válasza:
60%

Ha jól tévedek, akkor itt inkább* Moivre képletét kellene használni;


Ha Z=r*(cos(x)+r*sin(x)) alakú, akkor

Z^n=r^n*(cos(nx)+r*sin(nx)), ahol r a Z szám abszolutértéke.


Esetünkben r=1, így z^6=cos(6*pi/3)+i*sin(6*pi/3)=cos(2pi)+i*sin(2pi)=1+0=1.


*valószínűleg a kérdező nem tanult még az exponenciális alakról, csak a trigonometrikusról.

2018. nov. 21. 22:35
 4/10 anonim ***** válasza:
60%
Elírtam; a szinuszok előtt mindenhol i van, nem r. Nem tudom, hogy hogy írtam el...
2018. nov. 21. 22:36
 5/10 anonim ***** válasza:
60%
Minek ide a Moivre-képlet? Alap dolog, hogy hatványozásnál az exponenciális alak a legegyszerűbb, ahogy #1 is írta.
2018. nov. 21. 22:58
 6/10 anonim ***** válasza:
60%

Leírom még egyszer, hátha sikerül eljutnia az agyadig...


[valószínűleg a kérdező nem tanult még az exponenciális alakról, csak a trigonometrikusról.]


De, ha a Moivre-képlet nem jó semmire (mert ezek szerint nem), akkor miért tanítják? ...

2018. nov. 21. 23:02
 7/10 anonim ***** válasza:
60%

Az exponenciális függvény középiskola 9-10.osztályos tananyag. Ha a kérdező még általános iskolás, beismerem hogy igazad van. Ez esetben minden tiszteletem a kérdezőé, hogy már most a komplex számok felé érdeklődik.


A Moivre-képletet meg nyílván azért tanítják, mert szemléletes, ill. ez is egy lehetőség, és az csak hasznos bárkinek, ha több módszerrel is meg tud közelíteni egy feladatot.

A jelen példában viszont az exp. alak az, ami a leghatékonyabb, és legrövidebb úton vezet eredményre, ezt látnod kell neked is.

2018. nov. 21. 23:32
 8/10 anonim ***** válasza:
74%

Az exponenciális függvény igen, a valós függvénytanban... De a komplex számok nem. Még egyetemen sem tanítják az első félévben az exponenciális alakot, bőven örülnek annak, hogyha a trigonometrikus alakot sikerül megérteniük. Ahhoz viszont a Moivre-képlet kell.

Kiindulva a feladat egyszerűségéből, és abból, hogy még ezzel sem tudta megoldani, feltehető, hogy az exponenciális történet még nincs a közelében sem.

2018. nov. 21. 23:37
 9/10 anonim ***** válasza:
60%

Teljesen ugyanaz komplexnél is az exp. fv. mint valósnál, csak tágabb az értelmezés. Hogy van az argumentumban még egy i-szorzó, az formailag nem sokat tesz hozzá. Ha komplex fv.-ként kéne reprezentálni ezt, átlátni, az tényleg bonyolultabb. De formailag e^valamivel ugyanúgy lehet szinte számolni, ahogy azt megtanulták korábban.


Abban mondjuk igazad lehet, hogy ezek még általános iskolában nem tanulták h. e:=lim(1+1/n)^n n->végt. De ez nem baj, önállóan is meg lehet tanulni ezt a nevezetes határértéket.

Vagy azt mondod nekik számítsák ki az x(n)=1/n! sorozat értékeit egyre több n-re 0-tól és adogasság össze ezeket...

2018. nov. 21. 23:51
 10/10 anonim ***** válasza:
60%
Tapasztalataim szerint az a nyerő, ha valaki magabiztosan kezeli a komplex szám különféle alakjait különféle műveletek közben. Átalakítani egyikről a másikra lelassíthatja a munkát (dolgozatírásnál ez számíthat, ugyebár). Mivel a feladat trigonometrikus alakban adott számmal dolgozik, egyszerűbb abban hatványozni, ha valaki ismeri a Moivre-képletet. Amit persze tanulmányaiból azért illik ismerni, mert a szorzás trigonometrikus alakban láttatott definíciójából ered.
2018. nov. 22. 10:16