Sziasztok, kb 1 het anyag fuklra kimaradt nekem matekból, és holnap dogát írok.. Nagyon megköszönném ha lenne valaki olyan kedves és elmagyarázná nekem ezeket, mert nem nagyon értem..


Szóval két feladat van,


1.) Írj fel másodfokú egyenletet!


a, X1= 7 X2= 3/4



2.) Számitas nélkül határozzuk meg!


2x^2 + 4 - 7 = 0


a, X1+X2=?

b, X1*X2=?

c, 1/X1 + 1/X2 =?

d, 1/X1 * 1/X2 =?

D, X1^2 + X2^2 =?


Ha valaki nem értené, akkor a ^2 az a hatványozást jelenti.


Előre is köszi, aki tud segíteni:)



2018. nov. 6. 13:12
 1/7 A kérdező kommentje:
D helyett, e feladatot akartam ><
2018. nov. 6. 13:13
 2/7 anonim ***** válasza:

gyöktényezős alakot használd:

(x-7)*(x-3/4)=0 felbontod a zárójelet

x^2-3/4x-7x+21/4=0 beszorzol 4-gyel

4*x^2-3*x-28*x+21=0 összevonsz

4*x^2-31*x+21=0 ez az az egyenlet amelynek a két megoldása a fenti két szám.


Másik feladatban a viete formulákat használd

2018. nov. 6. 13:33
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi, szóval mondj ha

X1= 5 és X2= 3 akkor


(X-5) * (x-3) =0

X^2 - 3X - 5X + 15 =0

X^2 - 8X + 15 =0


Ez lesz, ugye?

2018. nov. 6. 14:02
 4/7 A kérdező kommentje:
Elég furcsa, hogy te itt nagyon szepen levezetted 2-3 sorban, az órán a tanár meg addig bonyolította hogy már majdnem 10sorba volt, és már ő se tudta hol van...><
2018. nov. 6. 14:06
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyébként tényleg köszi, sokat segítettél. Szép napot!
2018. nov. 6. 14:07
 6/7 anonim ***** válasza:

Az 1.feladat valójában általános iskolai szintű szintű.


Azt kell tudni csak hozzá, szorzat akkor és csak akkor zérus, ha valamelyik tényezője zérus.


Tehát ha egy n-edfokú polinomnak a gyökeit x1,x2,...,xk,...xn jelöli, akkor írható hogy:


(x-x1)*(x-x2)*...*(x-xk)*...*(x-xn)=0,


amely egy n-edfokú egyenlet x-re. És gondold meg, ha x-helyére mondjuk egy p-edik (p=1,...,n) xp gyököt helyettesítesz akkor a szorzatnak épp a p-edik tényezője lesz zérus, ami miatt a teljes produktum értéke is zérus.



A 2.példa más tészta, javaslom a Viéte-formulákat keresd, azok teremtik meg a kapcsolatot a gyökök és az együtthatók között.

2018. nov. 6. 20:52
 7/7 A kérdező kommentje:
2. Lehet én vagyok lemaradott de ez nekem ahhoz képest, hogy 10.-es vagyok. Nagyon kínai ahogy leírtad:/
2018. nov. 6. 22:25