Segítene valaki, hogy hogyan kell kiszámolni az ilyen és ehhez hasonló egyenleteket?


Pl. (-2x+3)+(5x-7)=2x+5


Előre is köszönöm szépen a segítséget! :)



2018. febr. 27. 17:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Fel kell bontani a zárójeleket. Mivel az zárójel előtt + jel van, a zárójelek egyszerűen elhagyhatók.


-2x + 3 + 5x - 7 = 2x + 5


összevonjuk az x-eket és a konstansokat.


3x - 4 = 2x + 5


Eltüntetjük az x-eket a jobb oldalról.


x - 4 = 5


Eltüntetjük a konstanst a bal oldalról.


x = 9

2018. febr. 27. 17:13
 2/2 Angelo84 ***** válasza:

fel kell bontani a zárójeleket először, csak arra kell figyelni, hogy ha a zárójel előtt mínusz szerepel, akkor ami a zárójelben van, annak az előjele kicserélődik...mindjárt mondok erre egy példát, de előbb nézzük a kiírt egyenletet.


zárójel felbontás után:


-2x+3+5x-7=2x+5


most az x-es és nem x-es tagokat összevonjuk mindkét oldalon...(-2x+5x és 3-7) jobb oldal úgy marad


3x-4=2x+5


most következik az egyenlet rendezése...az egyik oldalon csak x-es tag legyen, a másikon pedig csak szám.

ezt úgy érjük el például itt, hogy mindkét oldalból levonunk 2x-et és akkor jobbról eltűnik a 2x...illetve mindkettő oldalhoz hozzáadunk 4-et és akkor baloldalról eltűnik a sima szám...ezt kapjuk:


x=9


na és akkor most jöjjön egy egyszerű példa arra, hogy ha mínusz van a zárójel előtt


-(x-5)-(2-3x)=x-2


na és akkor amit mondtam, felbontjuk a zárójeleket, és mivel mínusz van a zárójel előtt, ezért ami a zárójelben van megfordul az előjel...figyeld:


-x+5-2+3x=x-2


innen meg folytatjuk, ahogy előzőleg is csináltuk, összevonunk:


2x+3=x-2


most rendezünk, mindkettő oldalból levonunk x-et, így eltűnik jobbról az x-es tag, illetve mindkettő oldalból levonunk 3-at és eltűnik balról a sima szám


x=-5


Röviden ennyi a helyzet.

2018. febr. 27. 17:16