Ezt hogyan kell megoldani? (paraméteres másodfokú egyenletek)


12. Milyen p valós paraméter esetén lesz igaz a egyenletre, hogy

a) egy valós gyöke van;

b) két különböző valós gyöke van;

c) nincs valós gyöke?



2018. nov. 4. 18:31
 1/6 anonim ***** válasza:

Sokat segítene ha leírnád az egyenletet is.


Ebben a témakörben a másodfokú egyenlet diszkriminánsát (b^2-4*a*c) kell vizsgálnod. Ha a diszkrimináns nulla akkor a másodfokú egyenletnek egy megoldása van. Ha a diszkrimináns nagyobb mint nulla akkor két megoldás van. Ha a diszkrimináns kisebb nulla akkor nincs megoldás.

2018. nov. 4. 18:41
 2/6 anonim ***** válasza:

Mivel nem írtad le, hogy mi a paraméteres feladat így csak hasonlót tudok mutatni:

[link]

2018. nov. 4. 18:42
 3/6 A kérdező kommentje:
x*x-6x+9=0
2018. nov. 4. 18:52
 4/6 bollocks ***** válasza:
És ebben hol a p?
2018. nov. 4. 21:41
 5/6 A kérdező kommentje:
x*x-6x+p így volt bocsi elítram
2018. nov. 4. 21:53
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes megnézni, hogyan alakul teljes négyzetté a kifejezés. Ha p=9, akkor


x*x-6x+9=0, ami ekvivalens azzal hogy (x-3)^2=0


Tehát p=9 esetén kétszeres gyök van, mégpedig x=3.


Ha p>9, akkor az egyenlet baloldalán lévő parabola elemelkedik felfelé az x tengelytől, így érinteni sem fogja, azaz nem lesz valós gyök (ilyenkor két komplex konjugált gyökpár van).


Ha p<9, akkor a parabola süllyed, és két helyen lesz közös pontja az x tengellyel, azaz két valós gyök lesz.

2018. nov. 4. 23:23