A* (sinx) +b szinusz függvénynél hogy tudom megállapítani hány zérushelye van (a megadott értelmezési tartományon/perióduson belül) anélkül, hogy ábrázolnám?


2018. okt. 29. 14:11
 1/10 anonim ***** válasza:

A sin(x) függvény értékkészlete a [-1;1] intervallum.

Az A*sin(x)-é [-A;A]

Az A*sin)x+b-é [-A+b ; A+b]


Ha 0<-A+b vagy 0>A+b, akkor nem lesz megoldása (mivel az értékkészletnek nem eleme a 0).

Ha 0=-A+b vagy 0=A+b, akkor periódusonként 1 megoldása lesz.

Ha -A+b<0<A+b, akkor periódusonként 2 megoldása lesz.

2018. okt. 29. 14:32
 2/10 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom az értékkészletet nem befolyásolja a "b" értéke. És az "a" értéke nem befolyásolja a zérushelyeket.
2018. okt. 29. 14:54
 3/10 A kérdező kommentje:
Bocs, hülyeséget írtam, rájöttem közben. Megy a zöldkéz! :)
2018. okt. 29. 14:55
 4/10 A kérdező kommentje:
Már csak a zérushely meghatározása érdekelne.
2018. okt. 29. 15:21
 5/10 anonim ***** válasza:
A zérushely numerikus módszerrel határozható meg, pl. Newton-Rapson-módszer.
2018. okt. 29. 16:11
 6/10 anonim ***** válasza:

Az általános megoldáshoz oldjuk meg az


A*sin(x)+b = 0 egyenletet; kivinunk b-t:

A*sin(x) = -b, osztunk A-val (ennek értéke nem lehet így 0, de ha az lenne, akkor nem beszélhetnénk szinuszfüggvényről)

sin(x)=-b/A, ennek a [-pi/2;pi/2] intervallumon vett megoldása, ha létezik, x=arcsin(-b/A), másik megoldása x=pi-arcsin(-b/A), és ezek 2pi szerint eltoltjainál lesznek a függvény zérushelyei.

2018. okt. 29. 18:53
 7/10 A kérdező kommentje:
Arcsin? Erre tudnál konkrét példát mutatni?
2018. okt. 29. 20:43
 8/10 anonim ***** válasza:

Nem Arcsin, hanem arcsin. (A különbség a főértékekben keresendő, de ne menjünk bele).


Lényegében arra utalt az előző válaszoló, hogy szöget kell visszakeresni. Függvénytáblázatból, vagy számológépen. Utóbbinál a sin^-1 gombot keresd.

2018. okt. 29. 21:03
 9/10 A kérdező kommentje:
Tehát sin^-1(-b/a) és pi-sin^-1(-b/a). Kapok 2 értéket szögben, ebből hogy tudom megállapítani a pontos zérushelyet?
2018. okt. 30. 14:09
 10/10 A kérdező kommentje:
Megvan, hülye kérdés volt, köszönöm a válaszokat!
2018. okt. 30. 16:50