Ezt hogyan kell megállapítani? (mértani sorozat)


Ebből kellene az első feladat, hogy melyik mértani sorozat az alábbiak közül. Tudom, hogy alap dolog, de nem tudtam meg sehonnan hogyan kell... Köszönöm! :)


[link]



2018. szept. 23. 20:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Definíció szerint egy sorozat számtani, hogyha a szomszédos tagok különbsége állandó, mértani, hogyha a hányadosuk állandó.


Első körben érdemes megnézni, hogy az első néhány tag hogyan alakul;


n=1 esetén 3*1-8=-5

n=2 esetén: 3*2-8=-2

n=3 esetén: 3*3-8=1

n=4 esetén: 3*4-8=4

.

.

.

Azt sejtjük, hogy ez egy számtani sorozat lesz, ahol a különbség 3.


Lássuk, mi történik


n=k esetén: 3*k-8

n=k+1 esetén: 3*(k+1)-8=3k+3-8

Ha ezt a kettőt kivonjuk egymásból, akkor 3-at kapunk, és mivel k tetszőleges pozitív egész szám, ezért minden esetben a különbség 3 lesz, tehát ez egy számtani sorozat.


Hasonló módon a többit is meg lehet oldani.

2018. szept. 23. 21:00
 2/3 anonim ***** válasza:

Nincs tankönyved amiben le van írva, hogy mi is az a mértani sorozat? Szerintem a magad próbálsz rájönni a megoldásra sokkal több hasznodra válik, mert megtanulsz önállóan problémákat megoldani.

Vannak YouTube-on is videók amiben elmagyarázzák neked. Hidd el jobban megmarad, ha magad jössz rá. :)

2018. szept. 23. 21:03
 3/3 anonim ***** válasza:

De, ha nem vagy biztos az eredményedben, itt megnézheted:

[link]

2018. szept. 23. 22:34