Valszám feladat HELP? (egyetem)


Egy dobozban 1 piros 2 fehér és 3 zöld golyó van. Visszatevés nélkül húzunk, amíg mindhárom színből nincs legalább egy golyónk.


X valószínűségi változó legyen az ehhez szükséges húzások száma.


Kérdéses X eloszlása, amelyhez nyilván P(X=3), P(X=4), P(X=5) és P(X=6) kell.


Tippeket szeretnék bármelyik fenti kiszámítására, mert minden próbálkozásomnál vagy valamelyik 1-nél nagyobb valószínűségű lett vagy az összegük nem adta ki az 1-et.



2018. okt. 27. 17:55
 1/2 vurugya béla ***** válasza:
55%

Beírtam egy csomót, erre kikapcsolt a böngésző. Nincs energiám megint becsépelni, csak az eredményt:

P(X=3)=216/720

P(X=4)=216/720

P(X=5)=168/720

P(X=3)=120/720

bocs, fáradt vagyok már...

2018. okt. 28. 00:18
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, semmi gond, jó hogy nem egyszerűsítgettél, mert így legalább rögtön kiderül, hogy a sorrendiségekkel kell operálni.


Ha valakit érdekel a megoldás annak megoldom a P(X=4) esetet. Ennek alapján meglehet csinálni a többit könnyedén.


P(X=4) = ?

Jelölje a golyókat: p,f,z

Rendezzük sorba a 6 golyót, kérdés annak a valószínűsége, hogy pont a sorban a negyedik golyónál teljesül az, hogy kihúztunk mindenből egyet (se nem előbb, se nem később):


Kedvező esetek:


Nyilván az első négy kihúzottba, benne kell lennie p,f,z-nek és ezen felül még egy golyónak (ami vagy fehér vagy zöld ugyebár). Legyen az első eset az amikor az első négy kihúzottban 2 fehér van, a második pedig az amikor 2 zöld.


1.eset példa: fpfzzz

2.eset példa: zpfzfz


Az első esetben, az egyetlen feltételünk az első négy kihúzottra, hogy f nem állhat az utolsó helyen (pl.: pfzf). Tehát a vége vagy p vagy z. A maradék 3 helyen 2 fehér van és egy másmilyen színű, ezek sorrendjei: 3!/2! = 3.


Ezt megszorozzuk kettővel, mert tudjuk hogy a negyedik helyre két lehetőség adódik. Az 5., 6. hellyel nem kell foglalkoznunk, mert mindkettő zöld, egyféle sorrendjük van csak.


Ebben az esetben a kedvező esetek száma: 3*2 = 6.


A második esetben kell foglalkoznunk az utolsó két hellyel(fz) is, mivel ez, ellenben az előző esettel, sorbaállítható többféleképpen. A megelőző részekben ugyanúgy járunk el, így ennél az esetnél a kedvező esetek száma: 6*2 = 12.


Összeadva: 6+12=18


Az összes eset:


6 golyót kell sorba rendezni, amelyek közül 1p tulajdonságú, 2f tulajdonságú, és 3z tulajdonságú.

A sorrendiségek száma 6! / (2!3!) = 60.


P(X=4) = 18/60 = 0,3

2018. okt. 28. 10:07