Kombinatorika, emelt feladatok?
1., Amennyiben 3 egymás utáni esetben rossz kódot adott meg, 1 perces reteszelési idő lép életbe. Minden további hibás kódbevitel esetén duplázódik a reteszelés ideje (max. 16 perc).
Legalább mennyi ideig tartana véletlenszerű próbálkozással egy 3 számjegyű kóddal védett széfet kinyitni, ha csak az utolsó próbálkozás lenne sikeres?
Na most, itt az merült fel, hogy 9^3-3+1=727 perc 727/60=12, 12, tehát 12 óra 12 perc. Nem vagyok benne biztos, hogy ez így jó.
2., Egy gyors kódfeltörő program másodpercenként 600000 próbálkozást végez. Legfeljebb mennyi idő kell a programnak a jelszó feltöréséhez, ha a jelszó 16 bites?
2^16=65536 db jelszó lehet. 1 mp=90 pillanat, tehát egy pillanat alatt 6666,666667 próbálkozást tud tenni, a jelszavak lehetőségének a számát elosztjuk az egy pillanat alatt végbemenő keresések számával, ami 9,8304 pillanat. Olyan ici-picinek tűnik a végeredmény, hogy nem hiszem el, hogy jól csináltam.
3., Adott egy ilyen "szó-sor" vagy nem tudom, micsoda, ami úgy néz ki hogy
VARIÁCIÓ
ARIÁCIÓ
RIÁCIÓ
IÁCIÓ
CIÓ
IÓ
Ó
Azt kell megmondani, hogy hányféleképpen lehet kiolvasni a variáció szót. Én 2^28 esetet számoltam, mivel minden betűnél két lehetőség van továbbhaladni, ezért kétszeres szorzónak gondoltam őket (kivéve ugye az ó betűket.) Ez a szó van a tankönyvben, de én ugyanezt megcsináltam a "kanga" szóval, amire nekem 2^10 jön ki, és az a feladat, hogy meg kéne mondani, milyen összefüggés van a szavak betűinek a száma és a lehetséges kiolvasások száma között. Nekem nem sikerült. :( Tudnátok rá megoldást?
Köszönöm a segítséget!
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
1. "9^3-3+1=727 perc" Ez a számítás miből jött?
"727/60=12, 12, tehát 12 óra 12 perc." Ha a 727 jó is lenne, a 727/60 nem 12 óra 12 perc. Emelt szinten illene tudni ezeket az átváltásokat.
2. "1 mp=90 pillanat" Ez milyen átváltás?
Itt csak annyi, hogy a 65536-ot elosztod a 600000-rel, és ennyi másodperc szükséges.
3. "Én 2^28 esetet számoltam, mivel minden betűnél két lehetőség van továbbhaladni" Ez igaz is lenne, hogyha minden betűt bejárnál, de ez nem így van.
Első megközelítésben jegyezzük azt fel, hogy a különböző betűknél milyen irányt választunk; ha jobbra lépünk, írjunk egy J betűt, ha lefelé, akkor egy L betűt. Például ha csak jobbra megyünk, ezt a betűsort kapjuk: JJJJJJJ, ha pedig kétszer jobbra, aztán le, aztán jobbra, megint kétszer le, végül jobbra, akkor ezt: JJLJLLJ. Ha felírnánk az összes lehetőséget, a leírt betűsorokban két közös lenne; mindegyik csak L és J betűket tartalmazna (vagy csak az egyiket) és mindegyik 7 betűből állna. Ilyen betűsorból összesen 2^7 van, kérdés az, hogy az összes betűkombinációhoz tartozik-e bejárási út is, és ez nyilván így van, mivel mindegyik betűről lehet jobbra és lefelé is lépni, persze az utolsó betűt leszámítva. Tehát összesen 2^7-féleképpen lehet kiolvasni a VARIÁCIÓ szót.
Általánosságban az mondható el, hogy az így felírt n>=1 hosszú szó 2^(n-1)-féleképpen olvasható ki az ábrából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!