Matek egyenlet felírásának módszere, ehhez a feladathoz?

Egy téglalap oldalai x és z. A téglalap területének mérőszáma olyan kétjegyű szám amelynek mindkét számjegye z. Az x számjegyeinek összege z értékének harmada. Mekkora a téglalap területe?

2018. okt. 23. 16:39
 1/6 anonim ***** válasza:

x*z=11*z

Ebből x=11 (hosszegység).


és 1+1=z/3, ezért z=6 (hosszegység). a terület:

11*6 = 66 (területegység).


Kérdés?

2018. okt. 23. 17:00
 2/6 anonim ***** válasza:
27%

"Egy téglalap oldalai x és z."


Terület = x*z


"A téglalap területének mérőszáma olyan kétjegyű szám amelynek mindkét számjegye z."


Terület = 10*z + z


"Az x számjegyeinek összege z értékének harmada."


A z akkor tuti egyjegyű, és z max 9 lehet aminek a harmada 3. Tehát az x számjegyeinek összege max 3 lehet. Ez x = 12, 21 vagy 3 esetében lehetséges, de z = 9 és x = 12 páros nem lehet, mert a szorzatuk 108 ami már háromjegyű szám. Ezért x max 3 lehet emiatt biztos hogy egyjegyű. Ezért x = z/3.


Terület = x*z = z^{2}/3

Terület = 10z + z


z^{2} - 30z + 3z = 0 egyenletből megkapod a z-t és onnan már megkapod a területet.

2018. okt. 23. 17:12
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
z^{2} - 30z - 3z = 0 ** (bocsi)
2018. okt. 23. 17:15
 4/6 anonim ***** válasza:

Minek ez a sok túlbonyolított cifrázás, mikor már negyed órával előbb leírtam a helyes választ?!

Vagy talán nem tudsz olvasni?

2018. okt. 23. 17:19
 5/6 anonim ***** válasza:
Jólvan mesterem bocsánat! ;)
2018. okt. 23. 17:39
 6/6 anonim ***** válasza:
Mikor elkezdtem írni még nem volt válasz. Gondoltam részletesen leírok a srácnak egy megoldást. Elnézést kérek megegyszer, de majd a kérdező értékeli, hogy melyik volt a számára hasznosabb, érthetőbb levezetés. :)
2018. okt. 23. 17:42