Fizika: Szabadon eső test. Hkgyan kell kiszámolni ezekek?


Sziasztok, dogára készülök és a tanárok egy kicsit gyors.. nem nagyon értem a feladatokat.. Tudnátok segíteni?


Szabadon eső test 52méter/s sebességgel csapódik be.

a, H=? (Milyen magasról esett le?)

b, t=? (Mennyi idő alatt?)

c, Félút (Sebessége félúton?)

d, Félidő (Mennyi az idő mikor a fele utat megtette?)

e, Utolsó MÁSODPERCBEN, s=? (Mennyi utat tett meg az utolsó másodpercben?)


Szóval ezek kellenének, azt vágom hkgy egyikből kellene kiszámítani a másikat.. csak azt nem tudom hogy hogyan:/


Előre is köszi a válaszokat.


2018. okt. 11. 15:45
 1/5 anonim ***** válasza:

Szabadon eső testre két képletet kell megjegyezned:

h = g/2*t^2

v = g*t


Ebből kijön minden.


mivel v = 52m/s, a második egyenletből egyszerűen

t = v/g = 5,2s


h-t megkapod, ha beírod a g-t és t-t az elsőbe.

c)-hez beírod az első egyenletbe a h/2-t, abból megkapsz egy t értéket, amit beírsz a második egyenletbe.


d)-t már ki kellett számolni a c-nél


e)-hez beírod az első képletbe, hogy 4,2s alatt mekkora utat tett meg. h-h' adja az utolsó másodpercben megtett utat.

2018. okt. 11. 16:19
 2/5 A kérdező kommentje:
Megmkndom őszintén hogy ennek így a felét se értem.. ><
2018. okt. 11. 16:22
 3/5 A kérdező kommentje:
Esetleg konkrét páldával tudnál segíteni? Azt nagyon megköszönném.
2018. okt. 11. 16:29
 4/5 anonim ***** válasza:

Mint írtam KETTŐ darab képlet van, abba kell beírni az adatokat.

Ha a v-t kérdezik, vagy v van megadva akkor a v=g*t képletet használod.

Ha a h-t kérdezik vagy a h-t ismered, akkor meg a másikat. h=g/2*t^2


Ezt kell variálni...


v(max) = 52m/s


v van megadva, ezért beírom az első képletbe:

52m/s=10m/s^2*t

t=5,2s


Ennyi ideig tart a teljes esés.


h-t kérdezik, beírom az adatokat a 2. képletbe, az időt az előbb számoltam ki:

h = 5m/s^2*5,2^2 s^2 = 135,2m


félút 135,2m/2 = 67,6m


Felútra felírom a MÁSODIK képletet, egy ismeretlen van benne az idő:


67,6m = 5m/s^2*t^2


t^2 = 13,52 s^2

t = 3,67 s


Ekkor volt félútnál.


Sebessége: Beírom az ELSŐ képletbe, mert az előbb kiszámoltam az időt.

v(fél) = 10m/s^2 * 3,67s = 36,7 m/s


e) A teljes esés 5,2mp, akkor kiszámolom 4,2s alatt megtett utat, azaz beírom a MÁSODIK képletbe.


h' = 5m/s^2*4,2^2 s^2 = 88,2m


Elvégzem a kivonást:

h-h' = 135,2m - 88,2m = 47m

2018. okt. 11. 17:16
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi, örök hála:D
2018. okt. 11. 17:45