Fizika. (7. osztály) Hogyan tudom kiszámolni egy test sebességét és a megtett utat, ha csupán a gyorsulás és a megtett út áll a rendelkezésemre?


Fizika órán a fent említett feladatot kaptuk, viszont nem tanultuk még hogy milyen képlettel tudnánk ezt megoldani.

Pontosabban:

s:625 méter

t: ?

v: ?

a: 2 méter/secundum négyzet


Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2016. okt. 22. 14:21
 1/2 anonim ***** válasza:

A gyorsulás definíció szerint


a=dv/dt.


A "d" alatt most érts deltát, azaz változást. (Igazából deriválni kéne, de ezt hagyjuk most).


Ebből v=a*t, ha zérus a kezdősebesség.


A megtett útra a négyzetes úttörvény igaz:


s=(a/2)*t^2.


Ez igazából integrálással jön ki, de ezt hagyjuk.


Szóval ebből kifejezed az időt:


t=gyök(2s/a).


Ismert az s és az a. Ebből megvan a t.


Ezt visszaírod az előző képletbe:


v=a*t.


Érthető?


Ezek a képletek zérus kezdősebességre igazak, továbbá feltételezik, hogy a gyorsulás időben konstans.

2016. okt. 22. 15:23
 2/2 anonim válasza:
Roppant egyszerüen kiszámitom neked. Út=gyorsulás fele x idő négyzet=1x25 négyzet=625. Vagyis t=25 sec. v=axt=2x25=50m/s. Másképp:v=s/t,vagyis átlagsebesség =pillanatnyi sebesség fele, vagyis 625/25=25m/s vagyis jól számoltam.
2017. febr. 14. 16:33