Sinuszos feladat megoldása?


Jól levezettem a feladatot, és a számológép szerint a sinus -1 az -90°, ami pedig -pi/2 + 2kpi kellett volna hogy legyen nem? a megoldás szerint viszont rossz

ahogy a coszinusznak, a szinusznak is 2 megoldása kellene hogy legyen nem?

tehát

x1 = -pi/2 + 2kpi

x2 = 3pi/2 + 2kpi

így jön ki az 1


viszont most nem értem, mert volt ahol -pi/5 volt az x1 és -4pi/5 volt az x2... most akkor ha minusz van, minusz 1-re kerekítek, vagy 1-re?

confusing :S


[link]


Előre is köszönöm!!


2018. okt. 8. 08:16
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Mivel ez a szinusznak minimumhelye, csak egy megoldáshalmaz lesz:

x = -π/2 + k2π,

ebben benne van a 3π/2 is, mert

-π/2 + 2π = 3π/2 (k = 1).

A sin(-1) az nem -90 fok, hanem sin(-90 fok) = -1! Kerekítést meg felejtsd el!

(Amúgy a sin-cos egyenleteknek nem "2" megoldása hanem 2 megoldáshalmaza, azaz 2×végtelen, vagyis végtelen megoldása van a legtöbb gimis példában.)

2018. okt. 8. 08:59
 2/7 anonim ***** válasza:
37%

A két megoldás, amit említettél, vagyis a

x1 = -pi/2 + 2kpi

x2 = 3pi/2 + 2kpi

Ugyan az. Az első változat K= 0-ra adja a -pi/2 megoldást, a másik pedig K=-1re.


A trigonomikus egyenleteknek általában két megoldása van, kivéve ha sin vagy cos x +-1el vagy 0val egyenlő, azoknak csak 1 megoldása van. Hogy miért azt nagyon jól szemlélteti, ha úgy keresed az ilyen feladatok megoldását, hogy felrajzolsz egy egysegsugaru kört és megnézed, hány fokkal kell elforgatnod a kezdetben vízszintesen álló égysegvektort hogy az a vízszintes tengellyel olyan szöget zarjon be, mint az előző gyenletben meg van adva.

2018. okt. 8. 09:06
 3/7 A kérdező kommentje:

Akkor minimum (-1) és maximum (1) helynél is 1 megoldás van?

Tehát akkor végül is a -pi/2 + 2kpi megoldásom is jó lett volna? Mert azt nem írja hogy arra pontot kapnék. Vagy most akkor honnan is kellett volna tudnom hogy a 3π/2 + 2kpi-t kellett volna írnom? Ilyenkor mindig 1-et kell csinálnom a szinuszból?

2018. okt. 8. 09:12
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségeket:))
2018. okt. 8. 09:15
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Maximumnál is egy megoldásHALMAZod lett volna, igen. A 2 megoldás teljesen ekvivalens, bármelyikért jár a pont, ha más megkötés (pl.: megoldáshalmaz) nincs!
2018. okt. 8. 09:18
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2018. okt. 8. 09:41
 7/7 bollocks ***** válasza:
56%
A megoldásnál megadásánál általában a [0;2pi) intervallumon található megoldás +2kpi forma az elfogadott a közmegegyezés szerint. Ettől függetlenül a megoldásod teljesen jó.
2018. okt. 8. 11:02