Lewliet kérdése:

Elmagyaráznátok a matek házit?

évi hány % os növekedés mellett gyarapodik egy 20000 fős város lakossága 8 év alatt 83000 főre

2018. okt. 4. 21:13
 1/2 anonim válasza:
Ez nagyon a tudományokhoz tartozik...
2018. okt. 4. 22:05
 2/2 anonim ***** válasza:
91%

20000 × n^8 = 83000


Osszunk le mindkét oldalon 20000-el:


n^8 = 4,15


Mindkét oldalon tizes alapú logaritmust vonva:


lg n^8 = lg 4,15


8 × lg n = lg 4,15


Nyolcal való osztás után:


lg n = lg 4,15 / 8


lg n = 0,0772


10^0,0772 = n


n = 1,195 ~= 1,20


ami húsz százalékos növekedés, hiszen:


n = 1 + p


Innen p = 0,20 ami 20%.


Mondjuk egyszerűbb lett volna nyolcadik gyököt vonni nekem.

2018. okt. 4. 22:14