évi hány % os növekedés mellett gyarapodik egy 20000 fős város lakossága 8 év alatt 83000 főre2018. okt. 4. 21:13
1/2 anonim válasza:
Ez nagyon a tudományokhoz tartozik...
2/2 anonim válasza:
20000 × n^8 = 83000
Osszunk le mindkét oldalon 20000-el:
n^8 = 4,15
Mindkét oldalon tizes alapú logaritmust vonva:
lg n^8 = lg 4,15
8 × lg n = lg 4,15
Nyolcal való osztás után:
lg n = lg 4,15 / 8
lg n = 0,0772
10^0,0772 = n
n = 1,195 ~= 1,20
ami húsz százalékos növekedés, hiszen:
n = 1 + p
Innen p = 0,20 ami 20%.
Mondjuk egyszerűbb lett volna nyolcadik gyököt vonni nekem.