Sinx=0,4 720 és 1000 fok között hány megoldása van?

Azt tudom, hogy a 743,5 fok az jó megoldás, de ezen kívül még van?

2018. okt. 2. 10:34
 1/7 anonim ***** válasza:
52%

28,16

180-28,16=151,84

388,16

511,84

748,16

871,84

Ezek a megoldások fokokban.

2018. okt. 2. 13:37
 2/7 sharkxxx ***** válasza:

720 + arcsin(0,4) = 720 + 23,5781784782 = 743,5781784782

720 + 180 - arcsin(0,4) = 720 + 180 - 23,5781784782 = 876,421821521798

[link]

2018. okt. 2. 13:41
 3/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a segítségeteket :)

Még azt megkérdezhetem, hogy a cosx=-0,2 330 es 540 fok között értelmezve, akkor 101,5° ebben az intervallumban pedig 461,5° és a második megoldás pedig 330+180-101,5= 408,5 fok. Jól gondolom?

2018. okt. 2. 13:57
 4/7 A kérdező kommentje:
Egyébként mi a neve annak a programnak, ahol ábrázoltad a sinusfüggvényt?
2018. okt. 2. 13:59
 5/7 anonim ***** válasza:

Általánosságban a megoldások meghatározása a következőképpen megy;


első körben megoldjuk az egyenletet, mint általában, ekkor ezeket a megoldásokat kapjuk:


I. síknegyed: x=~23,5782°, de tudjuk, hogy a függvény 360°-onként periodikus, ezért x=~23,5782°+k*360°, ahol k tetszőleges egész, a megoldáshalmaz.


II. síknegyed: csak úgy, mint fent, x=~156,4218°+k*360°, ahol k tetszőleges egész.


Mivel megkötés, hogy a [720°;1000°] intervallumról kell a megoldásokat megadni, ezért x értéke kénytelen ezen két érték közé esni, tehát


720° <= x <= 1000°, x értékét kiszámítottuk, így

720° <= 23,5782°+k*360° <= 1000°, ahol k egész, így már csak ezt az egyenlőtlenséget kell megoldani. A vége:

1,934505 <= k <= ~2,7123


Ezt az egyenlőtlenséget egyedül a k=2 teszi igazzá, ezért az egyetlen megoldás, ami az I. síknegyedbe esik, az a ~23,5782°+2*360°=~743,5782° (a precíz megoldás: x=arcsin(0,4)+720°, ahol az arcsin(0,4) értékét fokban adjuk meg).


A II. síknegyedben ugyanígy járunk el;


720° <= 156,4218°+k*360° <= 1000°, ennek vége:

1,565495 <= k <= ~2,3433


Itt is csak a k=2 játszik, tehát a keresett érték: x=~156,4218°+2*360°=876,4218° (illetve x=arcsin(0,4)+720°, és itt is arcsin(0,4) értékét fokban adjuk meg).


Amivel probléma lehet, az az, hogy a kerekítés, adott esetben, eredményezhet hamis gyököket, vagy gyökvesztést, így további vizsgálatot igényel, hogy ténylegesen nincs több megoldás, de ebben az egyszerűbb feladatban ezt enélkül is könnyű látni.

2018. okt. 2. 15:01
 6/7 tatyesz ***** válasza:

Ellenőrizd! Számológéppel ki tudod számolni, mennyi cos408,5 = 0,66, tehát az nem jó.


koszinusznál ha az egyik megoldás x, akkor a másik megoldás -x és nem 180°-x (ami szinusznál)


Tehát ha cosx=-0,2 és x-re kijön 101,5°, akkor a másik megoldás -101,5°. -101,5°+360°=258,5°, ez nincs benne az intervallumban, -101,5°+2·360°=618,5° ez sincs benne az intervallumban. Tehát csak a 461,5° jó megoldás.

2018. okt. 3. 09:33
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm:)
2018. okt. 3. 10:07