2018. szept. 25. 10:45
1/4 anonim válasza:
x^4+x^2+1-et felírod y-ra_
y^2+y+1 -> (y+0,5)^2=y^2+y+0,25 -> (y+0,25)^2+1,25
y=x^2-et visszahelyettesíted
(x^2+0,25)^2+1,25
2/4 anonim válasza:
jájj, bocs, elírtam, a 0,25 nyilván 0,5 akart lenni.
3/4 A kérdező kommentje:
Oh, koszonom szepen! :) esetleg privatban feltehetnek meg ket kerdest polinomosztassal kapcsolatban?
2018. szept. 25. 11:08
4/4 anonim válasza:
" (y+0,5)^2=y^2+y+0,25 -> (y+0,25)^2+1,25"
Ez nem jó, nem +1-et kell hozzáadni, hanem annyit, hogy a konstans 1 legyen, tehát 0,75-öt.
A helyes végeredmény:
(x^2+0,5)^2+0,75
Ellenőrzés:
(x^2+0,5)^2+0,75 = (x^4+2*0,5*x^2+0,25)+0,75 =
x^4+x^2+1
Ha nem akarjuk elrontani, akkor ilyen sorrendben érdemes csinálni:
X^4+x^2+1
átírom
y^2+y+1
négyzetes tag felírása, konstanst nem bántom:
y^2+y+1= (y^2+y)+1 = [(y+0,5)^2-0,5^2]+1
konstans összegzem:
(y+0,5)^2+0,75
y-t visszaírom
(x^2+0,5)^2+0,75