X^4+x^2+1 hogyan alakítható teljes négyzetté?


2018. szept. 25. 10:45
 1/4 anonim ***** válasza:

x^4+x^2+1-et felírod y-ra_

y^2+y+1 -> (y+0,5)^2=y^2+y+0,25 -> (y+0,25)^2+1,25


y=x^2-et visszahelyettesíted


(x^2+0,25)^2+1,25

2018. szept. 25. 10:55
 2/4 anonim ***** válasza:
jájj, bocs, elírtam, a 0,25 nyilván 0,5 akart lenni.
2018. szept. 25. 10:56
 3/4 A kérdező kommentje:
Oh, koszonom szepen! :) esetleg privatban feltehetnek meg ket kerdest polinomosztassal kapcsolatban?
2018. szept. 25. 11:08
 4/4 anonim ***** válasza:

" (y+0,5)^2=y^2+y+0,25 -> (y+0,25)^2+1,25"


Ez nem jó, nem +1-et kell hozzáadni, hanem annyit, hogy a konstans 1 legyen, tehát 0,75-öt.


A helyes végeredmény:

(x^2+0,5)^2+0,75


Ellenőrzés:


(x^2+0,5)^2+0,75 = (x^4+2*0,5*x^2+0,25)+0,75 =

x^4+x^2+1


Ha nem akarjuk elrontani, akkor ilyen sorrendben érdemes csinálni:

X^4+x^2+1

átírom

y^2+y+1

négyzetes tag felírása, konstanst nem bántom:

y^2+y+1= (y^2+y)+1 = [(y+0,5)^2-0,5^2]+1

konstans összegzem:

(y+0,5)^2+0,75

y-t visszaírom

(x^2+0,5)^2+0,75

2018. szept. 25. 12:07