Matek gyökös kivonás? Többi lent!


Fel van adva, hogy két kivonás közül melyik a nagyobb:

A=؆20-؆19 vagy ؆23-؆22

Ugyanis ismerem a hatványozás, és a gyökvonás azonosságait is, valamint a törtkitevőjű hatványozást is, meg a gyöktelenítést is tanultuk, de ennél egyik se jó. Illetve a gyöktelenítést is, de az megint nem az ilyen típusú feladatokra van. ráadásul, mivel nem lehet kihozni a gyökjel alól úgy, hogy összevonhatóak legyenek, más ötletem nincs. A segítséget előre is köszönöm.

Ui: beteg vagyok, amúgy ha bent vagyok, mindent értek, na de sajna ez van.



2018. szept. 17. 15:05
 1/5 anonim ***** válasza:
24%

Létezik egy számológép nevű találmány, ami tökéletes az ilyen feladatokra :D


Belegondolva, pl. gyök1-gyök0 = 1, de gyök2-gyök1 már 0,5-nél is kisebb, szóval az első lesz a nagyobb.

2018. szept. 17. 15:08
 2/5 A kérdező kommentje:
Ja lehet hogy azzal kell, de akkor csak azzal lehet? Mert gondolom nem véletlenül van a gyökös azonosságok című leckében.
2018. szept. 17. 15:09
 3/5 anonim ***** válasza:
72%

Közben gondolkodtam rajta, esetleg még egy megoldás:


(gyök20-gyök19)*(gyök20+gyök19)= 20-19=1 (a-b)(a+b) azonosság miatt.


Tehát a gyök20-gyök19 = 1/(gyök20+gyök19)


Hasonlóan a második 1/(gyök22+gyök23)


Ez már összeadás, tuti hogy gyök20+gyök19 < gyök22+gyök23.


Tehát az elsőben a nevező kisebb, maga a tört tehát nagyobb.

2018. szept. 17. 15:41
 4/5 anonim ***** válasza:

Általában ezeknél a feladatoknál nem azt várják el, hogy üsd be a számológépbe, hanem sokszor oda is írják, hogy számológép használata nélkül döntsd el (a tanult azonosságok segítségével).


Persze be lehet ütni a számológépbe, hogy lásd, hogy mit kell levezetni.

A= 0,113

B=0,105


Tehát azt kell levezetni, hogy A>B.

Úgy kell megoldani, ahogy az előző leírta, de részletesebben:


A= gyök(20)-gyök(19) ezt kéne átalakítani.


Jó ötlet beszorozni [gyök(20)+gyök(19)]/[gyök(20)+gyök(19)]-el a kifejezést, így az értéke nem változik.


A = gyök(20)-gyök(19) * [gyök(20)+gyök(19)]/[gyök(20)+gyök(19)] = [20-19]/[gyök(20)+gyök(19)] = 1/[gyök(20)+gyök(19)]


B ugyanígy = 1/[gyök(23)+gyök(22)]


mivel a gyök(x) függvény monoton nő, így

gyök(20)+gyök(19)<gyök(23)+gyök(22)


Az 1/x annál nagyobb minél kisebb az x, és annál kisebb minél nagyobb az x.


Vagyis

A = 1/[gyök(20)+gyök(19)] > 1/[gyök(20)+gyök(19)] = B


ezt akartuk bizonyítani.

2018. szept. 17. 16:24
 5/5 anonim ***** válasza:
55%
gyök(x) deriváltja minden x>0 számra nagyobb, mint gyök(x+1) deriváltja. Tehát gyök(x+1) - gyök(x) > gyök(y+1) - gyök(y) minden x,y-ra ha x < y. Jelen esetben tehát az A nagyobb, mint B.
2018. szept. 17. 16:47