Számitsa ki, hány kg rizst kell vételezni a konyhának, ha 50 adag rizsköretet készítenek, egy adagban 13 dkg rizst tálalnak, melynek ekészitése során a tisztotási veszteség 0,5 %, tömegnövekedés 250%! Kg-ba számolj?


Segitseget kerek a megoldasahoz

H tudja honnan példat venni az elkovetkező es tovabbi hasonlo feladatokhoz



#kg #szakszám #Számitsa ki
2018. szept. 8. 16:53
 1/6 anonim válasza:
26%
Általános iskolai matematika kell hozzá.
2018. szept. 8. 16:59
 2/6 anonim ***** válasza:
12%

50 adag rizst készítesz.

13 dkg alapanyagból elvész 0,5%, majd az így megmaradtat megfőzve 250%-al nagyobb lesz a készétel súlya. Ez egy adag.

50 adag hány kiló lesz akkor?

2018. szept. 8. 17:23
 3/6 A kérdező kommentje:

Lehet h az lenne

De ez a szakmunkasz vizsgában egy égetően nehez feladat lett mèg is

Akar mennyire általános iskola

Mondjuk en ott nem tanultam ilyet

Csak a kozép suliban

3evbol csak itolsoba volt szakszámunk

Mert ket evig nem volt tanar csak helyettesitok igy nem haladtunk semmit

Igy most egyedul kell felzárkozzak

Es elemeznem a feladatokat

H meg jegyezzek belole valamit

2018. szept. 8. 18:15
 4/6 bollocks ***** válasza:
59%

50 adag, adagonként 13dkg-t vagyis 0,13kg-t tálalnak, ami összesen 6,5kg

a tömegnövekedés 250%, vagyis ehhez a 6,5kg-hoz szükség van 6,5/3,5=13/7kg (~1,85714kg) rizsre

a tisztítási veszteség 5%, vagyis ahhoz, hogy ezt a 13/7kg rizst meg tudjuk főzni, picivel több rizzsel kell kezdenünk, pontosan 1,005*13/7=1,86664kg-mal

2018. szept. 8. 18:45
 5/6 anonim ***** válasza:
74%

bollocks jól írta, nem tudom miért lett lepontozva.


Egyenletben felírva 1 adaghoz szükséges rizst dkg-ban:

x * 0.995 * 3,5 = 13

x dkg kezdeti rizsből 0,5% elveszik (tehát 99,5% megmarad) majd 250%-al megnő a tömege, így lesz 13 dkg rizs a kész kajában. Ha x-et kiszámoljuk megkapjuk mennyi rizsel kezdték.

x=3,73 dkg


50 adag = 50 * 3,73 = 186,5 dkg = 1,86 kg

2018. szept. 8. 23:36
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönom szepen a segitsegeket sokat segitettek
2018. szept. 9. 10:35