A konyhának 120 kg tisztított, főtt lencsére van szüksége. A tisztási veszteség 10%, a főzési tömegnövekedés 168%. Mennyi lencsét kell venni? Mennyi volt a lencse tömegváltozása kg-ban és %-ban?

2013. dec. 10. 18:55
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha van x kg tisztítatlan, főtlen lencsénk, akkor tisztítás után x-0,1x=0,9x marad. Ezt megfőzve 0,9x+(0,9x*0,68)=1,512x lencsénk lesz, ez egyenlő 120-szal:


1,512x=120 /:1,512

x=79,36508 (ügyeljünk arra, hogy felfelé kerekítsünk, mivel lefelé kerekítés esetén kevesebb marad főzés után), tehát 79,39508kg lencsére van szükség. A lencse tömegváltozása: 120-79,39508=40,60492, ez a változás 120/79,36508*100=151,2%-os.

2013. dec. 10. 19:07
 2/4 A kérdező kommentje:
a dolgozatba nekem is ennyi jött ki,és át lett húzva a feladat
2013. dec. 10. 19:13
 3/4 anonim ***** válasza:
szerintem az elöző jól számolt tehát 120+79,3 kg lencsét kell venni. tömegváltozás az 120/199,3
2013. dec. 10. 19:30
 4/4 anonim ***** válasza:
Az előző NEM számolt jól mert a tömegNÖVEKEDÉS 168% vagyis 2,68-szor annyi lencse lesz amúgy jó lenne a levezetés csak itt van hiba.
2016. nov. 30. 08:21