Merőlegesek? Nem tudom, hogy kell megoldani ezt a feladatot. Nagyon hálás lennék

Tudom, hogy két vektor akkor merőleges, ha skaláris szorzatuk 0. Az lenne a kérdésem, hogy hogy történik, ha a vektorok "tagoltak", mármint: határozd meg az a-t, ha a vvektor és uvektor merőlegesek egymásra: vvektor=(2a+1) ivektor+7 jvektor és uvektor=3 ivektor-a jvektor

2018. aug. 31. 08:07
 1/2 anonim ***** válasza:

Ugyanaz történik, vagyis skaláris szorzatuk 0:


((2a+1)i + 7j) * (3i - aj) = 0


A zárójelbontás ugyanúgy megy, mint általában, vagyis tagonként beszorzunk:


(2a+1)i*3i - (2a+1)i*aj + 7j*3i - 7j*aj = 0


Definíció szerint i*i=1 és j*j=1 (lévén párhuzamosak és hosszuk 1), valamint i*j=0 (mivel merőlegesek egymásra az i és j egységvektorok), tehát ahol i*j van, azok kiesnek, az i*i és j*j pedig lecserélhető 1-re, így:


(2a+1)*3 - 7a = 0


Gondolom, ennek megoldása már nem fog gondot okozni.

2018. aug. 31. 09:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:) így már teljesen tiszta
2018. aug. 31. 10:31