Milyen erők lépnek fel? Hogyan kell ezeket ábrázolni? Hogyan kell megoldani a feladatot?


Mekkora az emelődaru kötelében fellépő húzóerő (Fh) egy 100 kg tömegű gépalkatrész süllyesztésekor, illetőleg emelésekor, ha a gyorsulás nagysága mindkét esetben 2 m/s2? A kötél és a végén levő horogszerkezet súlya elhanyagolható.


(Ha nem mozogna, akkor ugye gravitációs a gépalkatrész közepén jelölve, súlyerő ahol érintkezik a kötéllel, és talán(?) tartóerő a súlyerővel ellentétesen. A feladatban nem kérdés, de engem érdekelne hogy ezek hogyan változnak és milyen más erők lépnek fel a mozgatások hatására.)



2018. aug. 22. 14:14
 1/8 anonim ***** válasza:
36%
F=m*a
2018. aug. 22. 14:29
 2/8 anonim ***** válasza:
52%

Fe = Fh-mg


Az Fh felfelé mutat, az m*g lefelé, irányuk ellentétes, így egyikből ki kell vonni a másikat.


Fe = m*a


Vagyis


Fh-m*g=m*a


Itt kétszer kell kiszámolni az Fh-t, első esetben a=2m/s^2, második esetben a=-2m/s^2

Csak be kell helyettesíteni és kijön az eredmény.



"(Ha nem mozogna, akkor ugye gravitációs a gépalkatrész közepén jelölve, súlyerő ahol érintkezik a kötéllel, és talán(?) tartóerő a súlyerővel ellentétesen. A feladatban nem kérdés, de engem érdekelne hogy ezek hogyan változnak és milyen más erők lépnek fel a mozgatások hatására.)"


2 erőt kell berajzolni, az m*g és az Fh-t. Mindkettőnek van egy ugyanakkora nagyságú ellentétes irányú ellenereje, ezeket nem rajzoljuk be.

2018. aug. 22. 14:34
 3/8 anonim ***** válasza:
43%

"A feladatban nem kérdés, de engem érdekelne hogy ezek hogyan változnak és milyen más erők lépnek fel a mozgatások hatására."



Még annyi, hogy az Fh végig állandó a 3 esetben (áll, felfelé húzzák, lefelé engedik), azért állandó, mert 'a' is állandó.

Kiszámolhatod, amikor a=0, így összevetheted a 3 esetet, hogy mikor mennyi az Fh. De ha külön-külön nézzük a 3 esetet, akkor az Fh külön-külön állandó, ezért tudjuk kiszámolni.

2018. aug. 22. 14:36
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. (Lehet buta kérdés, de az Fe mit jelöl?)
2018. aug. 22. 20:14
 5/8 anonim ***** válasza:
26%

Egy kicsit egyszerűbben és szakmaiabban megfogalmazva a megoldást mint az előző válaszoló:


Az F=m*a törvényben a gyorsulások is additívak, azaz összegezhetők.


Amikor emelés történik, akkor a gyorsulás a=g+2 m/s^2 lesz, azaz


Fe=m*(g+2m/s^2).


Süllyesztéskor a 2m/s^2 kivonódik, azaz


Fs=m*(g-2m/s^2).


Ezzel választ adtam arra is, hogy e betű jelöli indexben az emelést, s pedig a süllyesztést.


Az előjelet könnyű kitalálni, mert lefelé engedni nyílván könnyebb a terhet mint emelni.

Hiszen emeléskor a végzett munkát a gravitációs erőtér ellenében végezzük, süllyesztéskor pedig az erőtér munkája segít.


Ezért mindig az Fe>Fs egyenlőtlenség áll fenn.


Ha ezt egy villamos hajtással kell megoldani, akkor emeléskor motorüzemben dolgozik a villamos gép, süllyesztéskor pedig generátorüzemben.


Ennek továbbfejlesztett változata pl. a felvonóberendezés, ahol ellensúly is van. Ilyenkor ú.n. négynegyedes hajtás szükséges, amelyet legtöbbször háromfázisú aszinkron motorral valósítanak meg.



"Ha nem mozogna, akkor ugye gravitációs a gépalkatrész közepén jelölve, súlyerő ahol érintkezik a kötéllel, és talán(?) tartóerő a súlyerővel ellentétesen."


Így van, a súlyerővel tart egyensúlyt a kötél tartóereje.


Persze a műszaki gyakorlatban nem egy kötél szokott lenni, mert akkor foroghatna a teher. A legegyszerűbb esetben is legalább két kötél van, amelyek egymással szöget zárnak be.


Azaz a teher súlya megoszlik a két kötélág között. Ezt úgy hívják, hogy 3 erő egyensúlya. Ilyenkor az erővektorokból felrajzolható vektorháromszög nyílfolytonos és záródik.


Remélem segítettem.

2018. aug. 23. 08:33
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2018. aug. 23. 11:27
 7/8 anonim ***** válasza:
25%

"Köszönöm. (Lehet buta kérdés, de az Fe mit jelöl?)"


Fe nálam eredő erő.

2018. aug. 23. 13:35
 8/8 anonim ***** válasza:
47%
A középiskolás könyvek nagy részében Fe az eredő erőt jelöli. Remekül össze lehet keverni a dolgokat rossz, nem praktikus jelölésekkel. Én pl. az eredő erőnek nem is szoktam jelölést adni, mert a végén még azt hiszi az egyszeri diák/hallgató, hogy az egy erőfajta, és berajzolja az erőábrába mindenféle funkcionális megkülönböztetés nélkül. Ebből szokott születni a centripetális erő is, ami aztán kétszer jelenik meg a mozgásegyenletben, egy-egy oldalon.
2018. szept. 2. 00:15