1. Hatarozd meg m eleme R erteket, ha tudjuk, hogy f:R->R, f(x)=x^2-mx+m-1 fuggveny grafikus kepe erinti az Ox tengelyt!


2. Szamitsd ki az ABC egyenlo oldalu haromszog teruletet, ha A(-1,1) es B(3, -2)!


Koszonom szepen.



2018. aug. 5. 17:24
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Mivel paraboláról vagyon szó, látszik ránézésre, hogy az


x^2-mx+m-1=0 egyenletet kell megoldani zérus determináns feltétel mellett, azaz:


0=m^2-4m+4, ami könnyen teljes négyzetté alakítható:


0=(m-2)^2.


Ezért kétszeres gyök van: m=2.



Más úton is el lehet jutni a megoldáshoz, a fv. u.is

megadható a


f(x)=(x-m/2)^2-m^2/4+m-1 alakban is.


Tekintve, hogy a parabola általános explicit egyenlete


f(x)=(x-u)^2+A


alakba írható, látjuk hogy a minimumhely az x=u, és a minimum értéke A.


Esetünkben A=-m^2/4+m-1, amelynek zérus célértéke esetén lesz érintője az x-tengely, ezért szükséges az

A=0 feltétel fennállása, azaz


-m^2/4+m-1=0, ami u.az az egyenlet mint előbb.

2018. aug. 5. 18:11
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm nagyon szépen! Ment a like. :)
2018. aug. 5. 18:21
 3/4 dq ***** válasza:

2:

Az egyenlő oldalú háromszög területét tudod (ha nem tudod, próbáld meg nagyon gyorsan meghatározni).

A két pont meghatározza az oldalhosszt a Pitagorasz-tétel alapján.


(A feladat megfogalmazása annyiban szemét, hogy nem ad meg egy konkrét háromszöget, hanem kettőt ad meg (ugyanazzal a területtel) .)

2018. aug. 5. 19:04
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :)
2018. aug. 5. 20:24