Ha bármely a, x € R, határozd meg a lineáris függvények, tudva: f (x) +a ≤ x ≤ f (x+a). Mi ennél a feladatnál a megoldás?


Nekem f(x)=x+a jött ki.

f(x)+a ≤ x

f(x) ≤ x-a



#Lineáris_függvények
2018. máj. 26. 12:50
 1/4 A kérdező kommentje:
Felső határ meghatározásával van problémám. Annak is x-a kell lennie, de hogy hozhatom ezt ki? A válaszokat előre is köszönöm!
2018. máj. 26. 12:55
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha f(x) lineáris függvény, akkor m*x + b alakú kell legyen. Tudjuk, hogy minden a-ra és x-re

f(x) + a ≤ x ≤ f(x + a),

azaz

m*x + b + a ≤ x, és

x ≤ m*x + m*a + b.

A második egyenlőtlenséget szorozva –1-gyel:

–m*x – m*a – b ≤ –x,

ezt hozzáadva az első egyenlőtlenséghez:

(1 – m)*a ≤ 0,

ami csak úgy teljesülhet minden a-ra, ha m = 1. (Ugye ha m > 1, akkor például a = –1-re, nem teljesül, ha pedig m < 1, akkor például a = 1-re nem.)


Foglalkozzunk b-vel, m-et helyettesítve:

x + b + a ≤ x --> b + a ≤ 0, és

x ≤ x + a + b --> 0 ≤ b + a,

ami minden a-ra semmilyen b esetén nem teljesülhet.


Szóval valami svindli van, valószínűleg rosszul írtad ki a feladatot, vagy nincs ilyen függvény.

2018. máj. 28. 00:35
 3/4 A kérdező kommentje:

Visszanézegettem a kérdéseimet, és szeretném közölni a megoldásokat.

Ugye f(x)=mx+b, ezt behelyettesítve:

mx+b+a ≤ x ≤ mx+ma+b

===> mx+b+a ≤ x //-a

mx+b ≤ x-a

f(x) ≤ x-a (1)


===> x ≤ mx+ma+b //-ma

x-ma ≤ mx+b

x-ma ≤ f(x) (2)


(1),(2)===> x-a=x-ma ===> m=1


f(x)=x-a

2018. jún. 19. 21:51
 4/4 anonim ***** válasza:
Hm… Köszönöm, ez korrekt! Majd végig gondolom, mit rontottam el. Bocsánat, hogy hülyeségeket írtam.
2018. jún. 19. 23:52