Hogyan kell egy tört függvény inverzét meghatározni?


Egy ilyen feladatom van, e fgv. inverzét kell megadni:


f(x) = x / x+2


Sehol nem találom a neten hogy kell kiszámolni a törtesek inverzét.



#matematika #inverz #tört függvény
2018. júl. 21. 16:18
 1/3 anonim ***** válasza:

f(x) = x / (x+2)


Elnevezzük a baloldalt y-nak


y = x / (x+2)


az x-et y-ra cseréljük és fordítva, majd addig masszírozzuk amíg ki nem fejezzük x-et y függvényében:


x = y / (y+2)


A számlálóban odaírunk egy (+2-2) tagot, vagyis összesen nullát:


x = (y+2-2) / (y+2) = [ (y+2) - 2] / (y+2) = 1 - 2/(y+2)


Így egyszerűbb alakot nyert, mely már átrendezhető pár lépésben:


2/(y+2) = 1-x


y = 2/(1-x) - 2 --> egybevonva y = 2x / (1-x)


(Ha nem írtam / számoltam el valahol)

2018. júl. 21. 17:05
 2/3 anonim ***** válasza:

Általában is úgy kell meghatározni az inverzet, ahogyan azt előttem leírták, vagyis felcseréled x-et y-nal, majd y-ra rendezed az egészet, de ennél az egyszerű példánál nem kell kínlódni a bővítéssel;


Tehát x = y/(y+2), ezt rendezzük y-ra.

Szorzunk a nevezővel: xy+2x = y

Kivonunk xy-t: 2x = y-xy

Kiemelünk y-t: 2x = y*(1-x)

Végül osztunk (1-x)-szel, ahol x=/=1: 2x/(1-x) = y

Készen is vagyunk.

2018. júl. 21. 17:37
 3/3 A kérdező kommentje:
Ja persze, semmi extra ezek szerint. Valamiért megzavart hogy 2 db x van a kifejezézben. Kösz!
2018. júl. 21. 19:34