Cpt.Price11 kérdése:

Emelkedőn való gyorsulás?

Azt hogyan tudnám kiszámolni,hogy adott egy 80kg-s test,adott egy 200 méter hosszú 60 fokos emelkedő,amin a test a pálya végére 200km/h-val halad,akkor a végén a tárgy milyen messzire és magasra fog repülni? Feltételezzük,hogy nincs szembe szél,ami visszafogná.

2018. júl. 1. 13:26
 1/8 Mojjo ***** válasza:
Ez egy sima ferde hajítás. Bontsd fel két részre a mozgást, egy vízszintes és egy függőleges komponensre. Nézd meg, a függőleges komponens mennyi, azzal adott g-vel milyen magasra emelkedik, majd mennyi idő alatt is esik le, de nem az emelkedő tetejére, hanem a földre, azaz itt mínusz xy méterrel kell számolni (előbb kiszámolod, milyen magad az emelkedő). Majd megnézed, hogy ennyi idő alatt a vízszintes sebességkomponenst felhasználva mennyit is haladtunk előre.
2018. júl. 1. 13:35
 2/8 Walter_Dornberger ***** válasza:

A megoldás menetét a ferde hajítás összefüggéseit kell alkalmazni, itt érhető el.


[link]

2018. júl. 1. 13:41
 3/8 A kérdező kommentje:

[link]


Ez lenne a feladat pontosan. Esetlegesen egy számításban tudnál segíteni? Előre is köszönöm.

2018. júl. 1. 13:42
 4/8 anonim ***** válasza:

szerintem itt nem számít a tömege, kérdező

ez lehet akár egy felesleges infó is (csak ezzel is segítek picit)

2018. júl. 1. 15:51
 5/8 Mojjo ***** válasza:
Ahogy az előttem szóló mondja, természetesen nem számít a tömege. Sajnos mostanság biztos nem szeretném a szabadidőm feladatoldással tölteni, de ha úgy alakul valamikor a napokban, lehet megcsinálom. De amúgy ez 9.-es anyag, nem kell, hogy nehézséget jelentsen.
2018. júl. 1. 16:03
 6/8 anonim ***** válasza:

A maximális emelkedési magasságot a munkatételből is meg lehet mondani. U.is. m*v^2/2=m*g*h, amiből h=v^2/2g adódik.


A többihez meg valóban kell a pályaegyenlet.

2018. júl. 1. 20:26
 7/8 dq ***** válasza:

A maximális sebesség is adódik a munkatételből.

(A hajítás szöge sem kell a földreérkezés-kori sebesség nagyságának meghatározásához.)

2018. júl. 1. 22:29
 8/8 anonim ***** válasza:
7-nek: Az is igaz, bár nem kérdezi a feladat.
2018. júl. 2. 17:35