Azt hogyan tudnám kiszámolni,hogy adott egy 80kg-s test,adott egy 200 méter hosszú 60 fokos emelkedő,amin a test a pálya végére 200km/h-val halad,akkor a végén a tárgy milyen messzire és magasra fog repülni? Feltételezzük,hogy nincs szembe szél,ami visszafogná.2018. júl. 1. 13:26
1/8 Mojjo válasza:
Ez egy sima ferde hajítás. Bontsd fel két részre a mozgást, egy vízszintes és egy függőleges komponensre. Nézd meg, a függőleges komponens mennyi, azzal adott g-vel milyen magasra emelkedik, majd mennyi idő alatt is esik le, de nem az emelkedő tetejére, hanem a földre, azaz itt mínusz xy méterrel kell számolni (előbb kiszámolod, milyen magad az emelkedő). Majd megnézed, hogy ennyi idő alatt a vízszintes sebességkomponenst felhasználva mennyit is haladtunk előre.
2/8 Walter_Dornberger válasza:
3/8 A kérdező kommentje:
2018. júl. 1. 13:42
4/8 anonim válasza:
szerintem itt nem számít a tömege, kérdező
ez lehet akár egy felesleges infó is (csak ezzel is segítek picit)
5/8 Mojjo válasza:
Ahogy az előttem szóló mondja, természetesen nem számít a tömege. Sajnos mostanság biztos nem szeretném a szabadidőm feladatoldással tölteni, de ha úgy alakul valamikor a napokban, lehet megcsinálom. De amúgy ez 9.-es anyag, nem kell, hogy nehézséget jelentsen.
6/8 anonim válasza:
A maximális emelkedési magasságot a munkatételből is meg lehet mondani. U.is. m*v^2/2=m*g*h, amiből h=v^2/2g adódik.
A többihez meg valóban kell a pályaegyenlet.
7/8 dq válasza:
A maximális sebesség is adódik a munkatételből.
(A hajítás szöge sem kell a földreérkezés-kori sebesség nagyságának meghatározásához.)
8/8 anonim válasza:
7-nek: Az is igaz, bár nem kérdezi a feladat.