Mennyi idő alatt éri el a Földet? (Fizika, változó gyorsulás)
Sziasztok!
Olyan kérdésem volna, ha mondjuk a Föld középpontjától 20000 km magasan elejtek egy tárgyat, az mennyi idő alatt éri el a Föld felszínét?
Tekintsük a Föld sugarát 6371 km-nek (6,371*10^6 m), a Föld tömegét pedig 5,972*10^24 kg-nak. Ha a gyorsulást nézem a magasság függvényében, akkor az Newton általános tömegvonzási törvénye értelmében:
a=G*m/R^2, ahol G a gravitációs állandó, m a Föld tömegét, R a Föld sugara.
Ezt a függvényt gondolom integrálni kellene 6,371*10^6 és 20*10^6 között, amit el tudok végezni, az eredmény kb 42606124, de a mértékegység m^2/s^2 lesz, amit nem igazán tudok értelmezni. Nyilván lehet v^2, de nem vagyok benne biztos.
Nem vagyok fizika szakos hallgató, légyszi kíméljetek és magyarázzátok el ha valamit rosszul csinálok és miért, valamint ha jó, akkor hogyan tovább?
Előre re is köszi!
de kijön...
N*m^2/kg^2 x kg /m^2
= N/kg
és N=m*kg/s^2
tehát m*kg/s^2/kg = [m/s^2] tehát gyorsulás...
a(h)-t integráltál h szerint, mit vártál, mit kapsz?
Ez így v^2 jellegû.
Nyilván ha F(h)-t integráltál volna h szerint, akkor Joule jellegût kaptál volna, ez így meg J/kg jellegû -- ha beszorzod a tárgy tömegével, akkor kiadja a mozgási energiát.
Valami mást kell integrálnod ahhoz, hogy idõt kapj.
Ez egy abszolút nemtriviális kérdés. A megoldást egy differenciálegyenlet rejti, amelyet t(r) függvényre tudunk megoldani - szerencsére most erre van szükség. Tehát az időt a hely függvényében tudjuk megmondani, míg az inverz függvénynek nincs zárt alakú megoldása.
A megoldandó diff egyenlet:
r''(t) = -G*m/r^2(t)
Itt ' most az idő szerinti deriválást jelenti, tehát r''(t) a gyorsulás időfüggvénye. Fontos a negatív előjel! A zuhanás ugyanis a kisebb sugarak irányában történik.
Ezt úgy lehet megoldani, hogy r'(t)-vel beszorzunk:
r''*r' = -G*m*r'/r^2
Amit így is lehet írni:
d/dt(1/2*(r')^2) = G*m*d/dt(1/r)
Mindkét oldalt integrálva kapjuk, hogy:
1/2*(r')^2+1/2*v0^2 = G*m*(1/r+1/r0).
Itt v0 és r0 integrálási állandók, azaz a kezdeti távolság a Föld középpontjától és a kezdeti sebesség.
Átrendezve már csak egy elsőrendő diff egyenletünk marad:
r'(t) = ( 2*G*m*(1/r+1/r0)-v0^2 )^(1/2)
A jobb oldalon egy négyzetgyök szerepel (1/2 hatvány). Ez már szétválasztható változójú diff egyenlet, tehát elvileg megoldható és az eredmény zárt alakban megadható. A Wolfram Alpha-val ki is lehet integrálni. Ehhez határozott integrált kell kiszámítani x0-tól R-ig, a Föld sugaráig, hiszen eddig zuhan a test. Rendkívül undorító képlet fog kijönni, de legalább kijön.
Ez utóbbi viszont nagyon jó ötlet.
A keringési idõ ugyanannyi, mintha egy fele ekkora körpályán mozogna (Kepler-törvény), és numerikusan (géppel kiintegrálva) nem nehéz meghatározni azt sem, hogy hova tart a 20 000 km hosszú ellipszis 6/20-ad részének területének az aránya az egész ellipszis területéhez képest ha a kistengelye tart 0-hoz, és ezzel kell szorozni a keringési idõt.
Furcsa hogy ezzel nem találkoztam még sehol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!