Alexa55555 kérdése:

Mekkora munkavégzéssel lehet egy 1200kg tömegű autót 100km/h-ra gyorsítani?


2018. jún. 15. 20:21
 1/7 anonim ***** válasza:

Mekkora sebességről? Amúgy munkatétel:

W = ΔEm = m*v1^2/2 - m*v0^2/2 = m/2*(v1^2 - v0^2) = ...

2018. jún. 15. 20:44
 2/7 anonim ***** válasza:

Definíció szerint


W = |F| * |s| * cos(Ł), de feltételezem, hogy az erőhatás párhuzamos az elmozdulással, ekkor Ł=0°, így cos(0°)=1, ezért


W = |F| * |s|, az egyszerűség kedvéért hagyjuk el a ||-et.


W = F * s, tudjuk, hogy F=m*a, így


W = m * a * s, és azt is, hogy a=s/t^2, tehát


W = m * s/t^2 * s, összeszorzás után


W = m * s^2/t^2, itt használjuk a hatványozás azonosságát:


W = m * (s/t)^2, ahol történetesen s/t=v, így


W = m * v^2


Itt már csak be kell helyettesíteni m és v helyére a megadottakat, azonban váltsuk át a km/h-t m/s-ra; 100 km/h = 250/9 m/s, így


W = 1200 * 250/9 = 100.000/3 Joule


Ha esetleg mégsem 0°-os szöget zárnának be a vektorok, akkor


W = 100.000/3 * cos(Ł), ekkor Ł-tól függ a munkavégzés mértéke.

2018. jún. 15. 20:47
 3/7 anonim ***** válasza:

> „ahol történetesen s/t=v”

Ami történetesen legfőképpen egyenletes mozgásra igaz, vagy csak az átlagsebességre.

> „tudjuk, hogy […] és azt is, hogy a=s/t^2”

Ami szintén igaz lehet valamilyen mozgásra, de nem az egyenletesre.

A végeredmény sem stimmel.


Ha feltételezzük, hogy egyenes vonalú, egyenletesen gyorsuló mozgással álló helyzetből éri el az autó a megadott sebességet, akkor a levezetés helyesen:

A rá ható állandó eredő erő, amelynek irányába elmozdul:

F = m*a,

v sebességgel t = v/a idő múlva fog mozogni,

ezalatt

s = a/2*t^2 = a/2*v^2/a^2 = v^2/(2*a) utat tesz meg.

A végzett munka tehát

W = F*s = m*a * v^2/(2*a) = m*v^2/2.


(De a munkatételre hivatkozni egy fokkal egyszerűbb és általánosabb. Szerintem.)

2018. jún. 15. 21:10
 4/7 anonim ***** válasza:

> „Ha esetleg mégsem 0°-os szöget zárnának be a vektorok, akkor W = 100.000/3 * cos(Ł), ekkor Ł-tól függ a munkavégzés mértéke.”

Szóval azt mondod, hogy ha Ł = 90°, akkor 0 munkavégzéssel is felgyorsíthatunk egy 1,2 tonnás autót 100 km/h-ra?

(Nem mintha nagyon szét akarnálak szedni, csak az elvi tévedéseket jobb tisztázni. BTW a négyzetre emelésről is elfelejtkeztél a behelyettesítésnél…)

2018. jún. 15. 21:20
 5/7 anonim ***** válasza:

A #1 válasz a legjobb, azaz a munkatételes módszer.


A példa megoldható kinematikailag kiindulva is, de amint látható, több egyszerűsítő feltevéssel is él a válaszadó. Konkrétan a négyzetes úttörvényt tekinti.


De a munkatétel ennél sokkal általánosabb, mert nem a négyzetes úttörvény szerinti mozgástörvényre is igaz!

2018. jún. 16. 10:16
 6/7 anonim ***** válasza:

A négyzetes úttörvény csak azért kellett, mert azt biztos tanulta a kérdező, nem kellett hozzá „bonyolult” integrál. A munkatétel levezetése amúgy:

Definíció, az A és B pontok között az F erő által végzett munka:

W_AB = ∫(A,B) F*dr (az F vonalmenti integrálja a pálya A és B pontja között).

Definíció, egy test sebessége:

v = dr/dt --> dr = v*dt.

Newton II. törvénye, ha F az eredő erő:

F = m*a = m*dv/dt.

Szóval az eredő erő munkája:

WAB = ∫(A,B) F*ds = ∫(tA,tB) m*dv/dt * v*dt = ∫(vA,vB) m*v*dv = m*vB^2/2 – m*vA^2/2 = ΔEm.

Ami nem hosszabb levezetés, mint amit az egyenletes gyorsulásnál csináltunk, és gondolatmenet szempontjából is analóg, csak fogalmilag több dolog kell hozzá (vonalmenti integrál, vektorok skalárszorzata,…).

2018. jún. 16. 11:26
 7/7 anonim ***** válasza:

"A négyzetes úttörvény csak azért kellett, mert azt biztos tanulta a kérdező, nem kellett hozzá „bonyolult” integrál. "


Tudom, de attól függetlenül még az azzal történő levezetés

a mindenkori általánosság megszorítását jelenti.


Bár igazolni azt, hogy a négyzetes úttörvény és egy tetszőleges mozgástörvény ugyanarra vezet, nehézkes.



A munkatétel végképlete pedig középiskolában is ismert, ha a levezetés nem is.


Ha pl. egy matematikai inga adott egy merev, L hosszú súlytalan rúddal, m tömeggel a végén, akkor adott két pozíció között (hacsak az nem speciális) a gravitációs erő által végzett munka alígha kiszámítható középiskolás módszerekkel a munkatétel nélkül.


Merthogy az nyílván nem követi majd a négyzetes úttörvény, sőt a leíró mozgásgyenletnek (ha fel tudná írni egyáltalán a kérdező) mégcsak analitikus zárt alakú integrálja sem lenne.

2018. jún. 16. 13:39