Sunset32 kérdése:

Milyen képlettel tudom ezt a kérdést megválaszolni? Mekkora uton tudunk egy 15 kg tömegű testet 100 N erővel gyorsítani 5m/s-ról 17m/s-ra?


2015. márc. 30. 17:41
 1/5 anonim ***** válasza:
A munkatétellel menne a legközvetlenebbül, de természetesen Newton II-ből és az egyenletesen gyorsuló mozgásra vonatkozó képletekből is kijön.
2015. márc. 30. 17:56
 2/5 Hominida ***** válasza:

m=15 kg, F=100 N, F=m·a (Newton II.) -> a=100/15=6,67 m/s².


t=(v–v0)/a, v=17, v0=5 -> t=(17-5)/6,67 =1,8 s.


s=((v0+v)/2)·t=11·1,8 =19,8 m.


A kezdősebességes gyorsulásnak igazából csak két képletét kell megjegyezni, azokból levezethető a többi, ahogy a 13. oldal alján látod: [link]

2015. márc. 31. 23:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Hogyha már a képletek alkalmazása is kell, akkor a munkatétellel:


W = E2 – E1,

F*s = m*v2^2/2 – m*v1^2/2,

s = m*(v2^2 – v1^2)/(2*F) = (15 kg)*((17 m/s)^2 – (5 m/s)^2)/(2*100 N) = 19,8 m.

2015. márc. 31. 23:39
 4/5 Hominida ***** válasza:

A munkatételes változat pedig:


A mozgási energia 1/2·m·v². Kezdetben v1=5 m/s, E1=187.5 J. Végül v2=17 m/s, E2=2167,5 J. A különbözet a befektetett munkával azonos, és W=F·s. 2167,5–187,5=100·s, ebből s=19,8 m.

2015. márc. 31. 23:40
 5/5 Hominida ***** válasza:
Köszönöm a konzíliumot. :-D
2015. márc. 31. 23:41