29g sót vízben oldunk. Az így nyert sóoldat térfogata 400cm3. Milyen anyagmennyiség koncentrációjú a kapott oldat?

valaki leírná nem csak a megoldást hanem a gondolatmenetet is, meg így általánosan, hogy a koncentrációt hogyan kell kiszámolni?

2018. jún. 3. 16:45
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Vegyük sorra a felállást: van sód, amit feloldasz vízben.

Na most ennek a sónak 29 g épp a tömege. Tudnunk kellene, hogy milyen só. Én magam nátrium-kloridra tippelnék, melynek képlete NaCl. Neki kellene a moláris tömege.

Ezt nagyon egyszerűen megtudhatjuk: a nátrium 1 mólja 23, a klóré 35. Ha ezeket összeadjuk, megkapjuk a moláris tömeget: M=58 g/mol (a mol. tömeg jele a nagy M; a g/mol azt jelenti, hogy 1 mól só 58 g tömeget nyom). Ha 1 mol só 58 gramm, akkor hány mól 29 g? 29/58=0,5 mol. Azt jelenti, hogy pont fél mól sót oldottunk fel a vízben.

Az anyagmennyiségkoncentrációra van egy szép képlet, miszerint c=n(o.a.)/V(o.)

Mit is jelent ez? A kis 'cé' az anyagmennyiség-koncentráció jele. Ezt megkaphatjuk úgy, hogy ha az oldott anyag anyagmennyiségét elosztjuk az oldat térfogatával. Ez így van, el kell fogadnunk. :)

Fordítsuk most ezt le a mi példánkra is! Az oldott anyagunk a só, vagy szép nevén nátrium-klorid. Neki az anyagmennyisége 0,5 mol. Az oldat térfogata pedig 400cm3; viszont ezzel van egy kis baj, mivel a koncentrációknál általában köbdeciméterben számolunk. Szerencse, hogy tudjuk, hogy 1 köbdeciméter pontosan 1000 köbcentiméter ---> 400 cm3 pedig épp 0,4 dm3.

Így már csak be kell helyettesítenünk a képletünkbe: c=0,5/0,4= (ezt beütöd gépbe) 1,25 mol/dm3. Ez a feladat kész van.

Az anyagmennyiség-konc. kiszámítása általában, átismételve:

c=n(o.a.)/V(o.)

Mértékegysége mol/dm3 ezért az oldott anyag anyagmennyiségét mólban, az oldat térfogatát köbdeciben adjuk meg! :)

Illetve ismer még a tudomány olyat is, hogy tömegköncentráció.

Neki a jele ró (mint a sűrűségé)

ró=m(o.a.)/V(o.)

Tehát az oldott anyag tömegét elosztjuk az oldat térfogatával. Mértékegysége g/dm3.

Jelen esetben a tömegkoncentráció: ró= 29/0,4=72,5 g/dm3.

Remélem, tudtam segíteni! ;) Ha bármi kérdésed van, szívesen fogadom! :)

2018. jún. 3. 18:36