Ilyen típusfeladatnak mi a logikája? Kémia.


Pl. Mi annak a vas-oxidnak a képlete, amelyben a vas-oxigén tömegaránya 21:8?


A vas és az oxigén moláris tömegét elosztom az arányszámokkal (M(Fe)-->32, szóval 2/32 és M(O)-->16, szóval 3/16). Ekkor megkapom az anyagmennyiségük arányszámát (?), de utána hogyan tovább?


A feladat a Villányi Példatárból van, néztem a megoldást, ott ehhez nincs magyarázat, hanem az előző feladathoz van, ami elvileg ugyanez, csak más elemekkel, illetve más aránnyal, de nekem az a magyarázat sem világos.

"A (leg)kisebb anyagmennyiséggel elosztva az arányszámokat, megkapjuk az

atomoknak a legkisebb mennyiségben előforduló komponenshez viszonyított

arányát:"


Köszi, ha valaki van olyan jó fej és elmagyarázza :D



2018. febr. 16. 19:26
 1/7 A kérdező kommentje:
Ja igen, és gondolom az olyan feladat is hasonló logikán alapul, ahol mondjuk százalékban van megadva az egyik elem (pl. mi annak a vas-oxidnak a képlete, amelynek a vas 30%-át teszi ki --> vagy vmi. ilyesmi megfogalmazás)
2018. febr. 16. 19:29
 2/7 anonim ***** válasza:
30%

vas: 56

oxigén: 16


Kellene készíteni egy táblázatot:

1 Fe - 4/3 O

2 Fe - 8/3 O

3 Fe - 12/3 = 4 O


Készen vagyunk .

2018. febr. 16. 19:37
 3/7 A kérdező kommentje:

Hát ezzel aztán előrébb vagyok.

Nem feltétlen megoldást kértem, hanem magyarázatot. De ezt le is írtam. Mindegy, biztos "péntek van".

2018. febr. 16. 20:18
 4/7 anonim ***** válasza:
13%

1. Ha ovis szintű magyarázatot kérsz, jelezd a kérdésben. Pénteken és más napokon is.


2. Ha valaki olyan jófej, hogy válaszol köszönd meg!


3. Ha nem érted a választ, kérdezz!


Most már nem segítek, mert bunkó voltál.

2018. febr. 16. 20:24
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy én csinálnám:

induljunk ki a vasból: 1 mol Fe tömege 56 g. Ekkor az arány szerint 56*8/21=21.3333 g O van a vegyületben. Osszuk ezt el az O moltömegével: 21.33/16=4/3. Azaz 1 mol Fe mellé 4/3 mol O kell. Innét csak egész számokra kell rendezni: Fe3O4 lesz a megoldás. Ellenőrzés: 56*3*8 egyenlő-e 16*4*21-gyel? (igen)

2018. febr. 16. 20:27
 6/7 anonim ***** válasza:

vas: 56

oxigén: 16


Hát nem tudom, mi a hivatalos megoldás, de józan paraszti ésszel megoldható.


21 gramm vas és 8 gramm oxigén alkotja az elegyet.


21 g vas az 21/56 mol vas = 3/8 mol vas.

8 g oxigén az 8/16 mol = 1/2 mol oxigén


Mivel egész számokkal dolgozunk, ezért a két törtet bővíteni kell, hogy egész legyen.

3/8 akkor lesz egész, ha 8-al szorozzuk.

Ekkor az 1/2*8 = 4 is egész lesz.


A keresebb vas-oxid:

Fe3O4


1molban 168g vas és 32 g oxigén van benne.

Ez tényleg 21:8 arány.

2018. febr. 16. 20:28
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszi mindkettőtöknek!


A kedves tudálékos válaszolótól pedig elnézést kérek hogy nem köszöntem meg azt hogy leírt 4 sor számot meg 2 betűt.

2018. febr. 16. 20:47