Ezt a feladatot hogy kell megoldani? Segitene valaki?

Egy teglatest terfogata 100cm3 (kobcenti). A hozza hasonlo teglatestben a elek haromszor olyan hosszuak. Mekkora a hasonlo test terfogata? Az eredetinek hanyszorosa a hasonlo test felszine?
2018. máj. 27. 10:48
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
27;9
2018. máj. 27. 11:46
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez hogy jott ki?
2018. máj. 27. 11:53
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a három él hossza x;y;z, ekkor a test térfogata:


x*y*z=100 cm^3


A feladat szerint ekkor a másik test éleinek hossza 3x;3y;3z, így ennek térfogata:


3x*3y*3z=27*x*y*z, és mivel x*y*z=100, ezért 27*x*y*z=27*100=2.700, tehát a hasonló test térfogata 2.700 cm^3.


Az eredeti test felszíne: 2*(x*y+y*z+z*x)

Az új test felszíne: 2*(3x*3y+3y*3z+3z*3x)=2*(9x*y+9y*z+9z*x), itt kiemelünk 9-et: 2*9*(x*y+y*z+z*x), ebből már látható, hogy az új test felszíne 9-szerese az eredeti felszínének.


Általánosságban az mondható el, hogy ha két test éleinek hasonlósági aránya λ (lambda), akkor térfogataik aránya λ^3, felszíneik aránya λ^2. Esetünkben λ=3, így térfogataik aránya 3^3=27, tehát az eredetinek 27-szerese a térfogat, így ha az elsőnek 100 cm^3 volt, akkor a nagyobbnak 27*100=2.700 cm^3 lesz (lásd fent, hogy hogyan jön ez ki), felszíneik között 3^2=9 az arány, vagyis az új test felszíne 9-szerese az eredetiének.


Ebben a feladatban az a szép, hogy mindegy, hogy a téglatest élei milyen hosszúak, tehát lehetnek 1;1;100 cm-esek vagy köbgyök(100);köbgyök(100);köbgyök(100) cm-esek, a fenti számítások mindig igazak lesznek.

2018. máj. 27. 12:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszt!
2018. máj. 28. 19:25