Hogyan oldanád meg ezt a 2 feladatot?


1.Határozza meg az eredőerő nagyságát, irányát, elhelyezkedését, ha a 2 erő párhuzamos, megegyező irányú, távolságuk 45 cm, nagyságuk 350N és 420N!


2.Egy híd pilléreinek távolsága 80cm. A hídon egyik pillérből 16 cm távolságra 5t tömegű teherautó áll.Mennyivel növekszik a pillérek terhelése?



2018. máj. 24. 21:11
 1/3 anonim ***** válasza:

1. nyilván a távolság "felezőpontjánál" lesz, azaz 22,5 centiméterre az erők között. nagysága összeadással jön ki, mivel megegyező irányúak. 350+420=770N

(megjegyzem, a szöveg írója is komoly hibát vétett, ugyanis nincs tisztában az irány és az irányítottság közti különbséggel)


2. aránypárt kell felírni, pontosabban majdnem azt. az egyik pillértől 16 centire van, tehát a másiktól 64 centire. ezekre kell elosztani az 5 tonnát.

64/16 pont kerek számot ad ki (micsoda véletlen...), eredménye 4.

tehát az első pillére (16 centis táv) 4 egységnyi erő hat, a második pillére (64 centis táv) 1 egységi erő hat. ez ugye azért nem fordítva van, mert minél közelebb van valamihez egy súly, annál nagyobb erőt fejt ki rá. most már csak 5 (4+1) felé kell szétosztani az 5 tonnát, ami épp 1 tonna/egység lesz. tehát az első pillére 4 tonnás tömeg fejt ki erőhatást, a másikra 1 tonnás tömeg.

a terhelés ugyebár egy erő (N mértékegységgel), tehát értelemszerűen a tömegből súlyt kell csinálni, azaz megszorozzuk a nehézségi gyorsulással, ami 9,81m/s^2.


mivel a Newton definíció szerint kg*(m/s^2), ezért a tonnát átváltjuk kilogrammra, és elvégezzük a műveletet.


első pillér: 4000*9,81 = 39240 N

második pillér: 1000*9,81 = 9180 N

2018. máj. 25. 12:30
 2/3 anonim ***** válasza:
persze a második feladatot úgy is meg lehetne oldani, hogy a 16 centimétert a másik irányba mérjük, ekkor a párja nem 64, hanem 96 lesz. ez is kerek számot ad, szóval könnyen megoldható. nem derül ki egyértelműen, hogy melyik változatra gondoltak a kedves készítők. valószínűleg nem tudták, hogy pillért nem csak a hídfőnél, azaz a híd szélénél lehet építeni... de mindegy. valszeg az első válaszomban írt változatra gondoltak.
2018. máj. 25. 12:33
 3/3 anonim ***** válasza:

#1-#2= totális baromság amit ír. Ostoba barom, aki nem ért hozzá, minek terjeszti a saját butaságát! Nevetséges...


" nyilván a távolság "felezőpontjánál" lesz,"


Miért lenne ott?! Idióta! Nem ott van!


Óvodás példa: El tudod -e képzelni azt, hogy a kezedbe veszed a parfist és keresel egy olyan pontot, ahol alátámasztva az újaddal az épp vizszintes lesz?!


nyílván csak az előző válaszoló és hozzá hasonlók élnek abban a butaságban, hogy ez középen van a frászt!


nem hallottál statikáról, erőegyensúlyról, nyomatékegyensúlyról.


Minek osztod az észt a nagy semmire?!


Már a bölcsödés is tudja, hogy az eredő helye a nagyobbik erőhöz lesz közelebb. De ezek a mai tudatlanok ezt nem tanulták meg.


Második példa: Szintén baromság amit írt ez a tudatlan laikus forma válaszoló.


Csak nem tudom, mire föl terjeszti a baromságát.


Írjuk föl az erőegyensúlyt:


FA+FB-50000 N=0.


Másrészt a nyomatékegyensúlyt:


16*50000-80*FB=0.


Eddig volt a fizika gyerekek. Innentől kezdve matematika. De nyílván a semmittudó aki terjeszti a baromságait, mit sem tud az egyenletrendszerről. Pedig baromi egyszerű,


mert a második egyenletből egy csecsemő is látja hogy FB=10 kN adódik, majd ezt visszaírva az első egyenlbe FA=40kN.


Látható, csak szorozni-osztani kellett. Régen jártam általános iskolába, de az kb. 2. vagy 3. osztály lehetett. Úgy látom #1 -#2 még ezen a szinten nem jutott tovább.

2018. máj. 25. 21:38