Hogyan oldanád meg az alábbi két matek feladatot?


1.) Egy 9×9-es pontracs mind a 81 rácspontját kékre vagy pirosra színeztük úgy, hogy a négy sarokban lévő pont piros színű lett. (Egy rácspont sarokban van, ha szélső sorra es szélső oszlopra illeszkedik.) A színezés után a pontok között 18 volt kék színű, ezek közül 8 a pontrács valamelyik szélső sorában vagy szélső oszlopában helyezkedett el. Először egy-egy szakasszal összekötöttük az azonos sorban lévő szomszédos pontokat, majd az azonos oszlopban lévő szomszédos pontokat úgy, hogy az azonos színű pontokat velük egyező színű, a különböző színű pontokat fekete színű szakasszal kötöttük össze. Hány fekete színű szakaszt rajzoltunk, ha a piros színű szakaszok száma 100 lett?


2.)Hányféleképpen lehet elhelyezni 4 lila és 4 zöld golyót egy 4×4-es táblára úgy, hogy mindegyik sorban és mindegyik oszlopban egy lila és egy zöld golyó legyen? Egy mezőre csak egy golyó helyezhető, és az elforgatással vagy tükrözéssel kapott állásokat különbözőnek tekintjük.



#matematika #színezés #pontrács #golyók a táblán
2013. nov. 23. 12:04
 1/2 anonim ***** válasza:

2) Először tegyük fel a 4 lila golyót; az első golyót 16 helyre tehetjük le, a másodikra már csak 9 hely van, a harmadikra 4, végül 1 hely maradt hátra, így összesen 16*9*4*1=576 lehetőség van letenni a golyókat, amennyiben a lerakás sorrendje számít, de itt nem számít, ezért osztunk 4!-sal: 576/4!=24 lehetőségünk van.


A zöld golyókat rakjuk most le; az elsőt 12 helyre tehetjük le, a másodikat 7-re, a harmadikat 3 helyre tehetjük, de abból 1 helyre nem, mivel akkor az utolsónak nem jut hely, így csak 2 helyre rakhatjuk, az utolsót 1 helyre, így 12*7*2*1=168 lehetőségünk van, de a sorrend itt sem számít, így osztanunk kell 4!-sal: 168/4!=7 lehetőségünk van elrakni a golyókat.


Mivel ezek függetlenek, összeszorozzuk őket; 168*7=1176 lehetőségünk van elrakni a golyókat.

2013. nov. 23. 13:57
 2/2 Tom Benko ***** válasza:
Az elsőnél én kiszámolnám, hány vonalat húztunk, illetve hogy a feltételek szerint hányféle eloszlás lehet.
2013. nov. 24. 10:09