Egy kétliteres kuktába 9 g vizet öntünk, majd lezárjuk és feltesszük forrni. Mekkora lesz a nyomás az edényben, amikor hőmérséklete eléri az 500°C-ot? A külső hőmérséklet 20°C.

2018. máj. 24. 17:55
 1/5 A kérdező kommentje:
Akárhogy számolok nem jön ki sehogy.
2018. máj. 24. 22:28
 2/5 A kérdező kommentje:
Senki? :(
2018. máj. 27. 20:18
 3/5 Arp Du ***** válasza:

a víz valószínűleg gőzzé alakul

az általános gáztörvénnyel:

p*V=n*R*T


p= ? (Pa)

V= 2 L= 2 dm3= 0,002 m3

9g víz:

n= m/M= 9g /18g/mol= 0,5 mol víz

R= 8,314 J/mol*K

T= 500 +273= 773 K


ha csak a gőz nyomását számoljuk a kuktában

p*V=n*R*T átalakítva:

p= n*R*T/V= 0,5 *8,314 *773 /0,002= 1 606 680 Pa= 1607 Pa gőz

______


ha a kuktában lévő levegőt is figyelembe vesszük:

9g víz -> 9 ml= 0,009 dm3 térfogatot tesz ki

a maradék 2 dm3 -0,009= kb. 2 dm3 térfogatban levegő van


20°C-on ebben n=? (mol) levegő

p= 101325 Pa légköri nyomás

T= 20 +273= 293 K

p*V=n*R*T

n=p*V/(R*T)

n= 101325 Pa *0,002 m3 /(8,314*293)= 0,0832 mol gáz (levegő)


0,5 mol gőz +0,0832 mol levegő= 0,5832 mol gáz

p= n*R*T/V= 0,5832 *8,314 *773 /0,002= 1 874 032 Pa= 1874 kPa gőz + levegő

2018. máj. 27. 21:37
 4/5 Arp Du ***** válasza:
jav. 1607 kPa gőz
2018. máj. 27. 21:40
 5/5 A kérdező kommentje:
Ah. Köszi. Így már vili, hogy ki kell számolni a levegő és a folyadék mol számát, majd ezt kell belerakni. Nem így csináltam akkor azért nem jött ki.
2018. máj. 27. 21:47