Fizika segítség 10. évfolyam?

Vegyünk egy 2cm átmérőjű hengert.Egyik végén egy jól záró mozgatható dugattyú van, a másik végén egy dugóval zárjuk el.A dugót a hengerből 100N nagyságú erővel lehet kihúzni.A külső légnyomás 100kPa.Kezdetben, amikor a dugattyút behelyezzük a hengerbe, akkor az a dugótól 30cm távolságra van.Ha a dugattyút lassan toljuk a hengerbe, akkor hol áll a dugó kirepülésének pillanatában?

2016. okt. 4. 11:52
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is kell a keresztmetszet: A=(PI*d^2)/4 [m^2]

L = 0.3 m

Pk = 10^5 Pa

------


Kezdetben:

V1 = A*L, kiszámolod


Tudjuk, hogy a dugót mekkora erővel kell kilökni, amiből visszaszámolható a dugó és dugattyú közötti túlnyomás nagysága, ami a kilökéshez szükséges:

P = F/A, kiszámolod


A kérdés valójában tehát, hogy mekkora térfogat esetén lesz a dugattyú és a dugó közötti nyomás Pk+P, ezt is kiszámolod, legyen az eredmény P2.


Mivel lassan toljuk a dugattyút, ezért a belső hőmérséklet nem fog változni, vagyis izoterm állapotváltozásként is felfoghatjuk a feladatot, felírhatjuk az állapotegyenletet:

P1*V1 = P2*V2

Itt pedig:

P1=Pk, V1-et számoltad, P2-t számoltad, csak V2 az ismeretlen, kiszámolhatod.


V2 = A*x, kiszámolod x értékét, itt áll ugyanis a dugattyú, amikor kirepül a dugó.

2016. okt. 4. 14:10
 2/2 A kérdező kommentje:
Teljesen érthető amit írt, köszönöm!
2016. okt. 4. 18:53