Segítene valaki megoldani ezeket a feladatokat?

1. Egy gázpalackban 27C-on 7,2MPa nyomású gáz van. Mekkora lesz a gáz nyomása ha 50 C-ra melegitjük? 2. Egy pumpa végét befogtuk és a Dugattyu lenyomásával a benne Levi 100kPa nyomású levegő térfogatát 230cm3-rol 50cm3-re csökkentettük. Mekkora lett a nyomás a pumpában? Nagyon megköszönném a segítséget. 3.Dugattyuval elzárt hengerben levő levegő térfogata 0, 005m3, nyomása 120kPa, hőmérséklete 27 C, mekkora a térfogata a levegőnek, ha a nyomást 150kPa-ra a hőmérsékletet 127C-ra emeljük?

2016. jan. 7. 06:19
 1/1 anonim ***** válasza:

1.

A térfogat állandó -> izochor: [link]


p1 / p2 = T1 / T2


p1 = 7,2 MPa = 7,2 * 10^6 Pa

p2 = ?

T1 = 27 °C = 300 K

T2 = 50 °C = 323 K


p2 = p1 * T2 / T1 = ?


--------------------


2.

Itt feltehetjük, hogy a levegő hőmérséklete nem változik meg -> izoterm: [link]


p1 / p2 = V2 / V1


p1 = 100 kPa = 1 * 10^5 Pa

p2 = ?

V1 = 230 cm^3

V2 = 50 cm^3


p2 = p1 * V1 / V2 = ?


--------------------------


3.

Itt mindhárom mennyiség változik -> egyetemes gáztörvény: [link]


p1 * V1 / T1 = p2 * V2 / T2


p1 = 120 kPa = 1,2 * 10^5 Pa

p2 = 150 kPa = 1,5 * 10^5 Pa

V1 = 0,005 m^3

V2 = ?

T1 = 27 °C = 300 K

T2 = 127 °C = 400 K


V2 = p1 * V1 * T2 / (p2 * T1) = ?

2016. jan. 7. 15:37