Egy zárt edényben a gáz nyomása 2•10^5 Pa, az edény térfogata 15 dm^3, a hőmérséklete 27°C. a. ) Mekkora lesz a nyomás, ha emelkedik a hőmérséklet 13°C-kal? B. ) Mekkora lesz a nyomás ha a térfogata 20%-kal

2017. dec. 1. 11:21
 1/2 A kérdező kommentje:
A végén lemaradt, hogy 20%-al csökken.
2017. dec. 1. 11:22
 2/2 anonim ***** válasza:

Az ideális gáz állapotegyenlete kell neked. Ez fontos, tanuld meg!

pV = nRT


Az egyenlet jobb oldalán változik a hőmérséklet. Az anyagmennyiség nem. (A moláris gázállandó pedig ugye állandó.) Hányszorosára növekszik a jobb oldal? Ehhez a hőmérséklethez K egységet kell hasznánlnunk. 27 C = 300 K. Az új hőérséklet 313 K. 313 / 300 = 1,043


A bal oldalt is szoroznunk kell 1,043-del. A térfogat nem változik, így egyértelmű, hogy a nyomást kell szoroznunk 1,043-del. 2*10⁵ Pa * 1,043 = 2,087*10⁵ Pa.


A B esetben az egyenlet jobb oldala nem változik, így a balnak sem szabad. A nyomás és a térfogat fordított arányban áll egymással.

Az egyenletnek állnia kell. A jobb oldalon

2017. dec. 1. 11:37