Három pontból köré írt kör egyenlete?


Van egy feladat: A(2;-3) B(2;3) C(-3;-2)

A végén nekem a két középpont: u= -10 v=22

Nem jött ki az ellenőrzés, valaki le tudná írni magát az egyenletet, lehet elnéztem egy előjelet.

(Maga a sugár nekem 307 lett, pedig a helyes válasz 13)



2018. máj. 24. 15:35
 1/6 anonim ***** válasza:

A köré írt kör közepe aq háromszög belsejébe szokott lenni. vagy legalábbis a befoglaló téglalapban.

Tehát az x koordináta -3 és 2 között kell legyen

Az y -3 és 3 között.


Ez tehát tuti nem jó.

"A végén nekem a két középpont: u= -10 v=22"


Két oldal felezőmerőleges egyenesét kell felírnod.


AB oldal párhuzamos az x tengellyel így felező merőlegese nagyon egyszerű:

x = 0 egyenes.


Legyen a másik egyenes mondjuk a BC oldal.

CB vektor: (5;5)

Ez a felező merőleges normál vektora. Egyszerűsíthetjük (1,1)-re.


Felező merőleges átmegy BC felén: (-0,5;0,5) ponton


Az egyenes egyenlete:

1*x+1*y = 1*(-0,5) + 1*(0,5)

Vagyis

x+y=0


A két egyenes ott metszi egymást, ahol x=0.

Vagyis a (0;0) pontban.


Ez a kör középpontja.

sugara:

r = gyök(2*2+3*3) = gyök(13)

A kör egyenlete:

x^2+y^2=13

2018. máj. 24. 15:52
 2/6 A kérdező kommentje:

Huh, tudom ennek két megoldása van, én inkább az egyenletessel próbálkozom.

Azaz:

(2-u)^2+(-3-v)^2=r^2

(2-u)^2+(3-v)^2=r^2

(-3-u)^2+(-2-v)^2=r^2

Ezt így esetleg levezetve valaki? Ha jól tudom jól írtam fel

2018. máj. 24. 16:20
 3/6 anonim ***** válasza:

"én inkább az egyenletessel próbálkozom."


Próbálkozzál, ha akarsz.

Úgy is meg lehet oldani, csak úgy nehezebb.

Ha te nehezebben szeretnéd, csak rajta.


Az egyszerűbb megoldás, az amit írtam.

2 oldalnak felírod a felezőmerőleges egyenletét.

Kiszámolod a metszéspontot. Az lesz a kör középpontja.

Kiszámolod a középpont és bármelyik csúcs távolságát abból megkapod a sugarat.

2018. máj. 24. 17:04
 4/6 anonim ***** válasza:

A kérdező által írt egyenletes megoldás is teljesen jó. Javaslom, az első két egyenletnél az összehasonlító módszert, küszöbölje ki az u vagy v paramétert, helyettesítse (3)-ba, majd tegye egyenlőve (1) vagy (2)-vel, és ismét a kiküszöbölési egyenletet tegye vissza. Ekkor már csak egy paraméter lesz ismeretlen, a többi pedig magától értetődik.



Az összetett függvény lényege az, hogy van egy függvény, és van még egy függvény ami úgymond "hat" reá.


Pl. jelölje a hatványfüggvényt a h operátor. Van egy adott argumentum(a), és erre hat h. Ezt hívják úgy, hogy h o a azaz h kör a. De ha ez az argumentum úgy ell elő, hogy


h o b ahol b egy másik argumentum,


akkor az eredeti kifejezés h o (h o b) alakkú. Na ezt hívják összetett függvénynek.


A te példád: az argumentum a=x. Első lépésben h o x van, ahol most h a köbre emelés operátora. de lesz még egy másik operátor is, ami 5 -ből levonja ezt, legyen ez H. Tehát a példádban H o (h o a).


Érted?


Világos?



Mellesleg megnézném, hogy az Ifjutitán válaszoló mondjuk térben egy gömböt hogy illeszt adott pontokra. Bár a bohóckodása ebben a speciális esetben még igaz is lehet, de nem általánosítható.


A "A köré írt kör közepe aq háromszög belsejébe szokott lenni. "


Meg kéne talán vizsgálni előzőleg, hogy kizárjuk a tompaszögű eseteket... Na mindegy, ez az oktatás hibája már, hogy sablonpéldák vannak mindenhol és elegendő a receptet betanulni.

2018. máj. 24. 21:36
 5/6 anonim ***** válasza:

A kozepiskolai feladatokat kozepiskolas modszerekkel kell megoldani.

Persze mindent tul lehet bonyolitani, okoska.


Amit leirtam megoldast az ismert osszefuggesekre epit. Nem eszetlen szamolgatas, mint amit a kerdezo magatol csinalt volna, te meg meg tamogatod is benne.


Jozan paraszti esszel is latszik, hogyy ha a csucsok 2 meg 3, akkor a megoldas nem lehet 10 meg 20. De ezt a reszet se ertetted meg az irasomnak.

2018. máj. 24. 22:58
 6/6 anonim ***** válasza:

Sajnálatos, hogy törlődött egy korábbi válaszom. Pedig részleteztem a megoldás mikéntjét, amely a kérdező számára is hasznos lett volna.


Ez van, ezt kell szeretni. A gondolkodás lehetősége vissza van szorítva, amelyet az előző válaszoló egyértelműen csak táplál, de nem segítségére a kérdezőnek.


Már lassan olyan ez, mint a "sötét középkor"...


Amikor az érettségin elvéreznek sokan, amikor az egyetemről matek analízisből a 70% kibukik, az is emiatt van.


Ha nem a sablonokat magoltatnák be, meg azt, hogy mit lehet kimásolni a függvénytáblából, akkor talán az oktatás színvonala is emelkedne.


De így...

A kérdezőnek: Ajánlok egy jó könyvet, abból megtanulhatsz mindent önállóan: Obádovics J. Gyula: Matematika. Általános iskolától emelt matekig bezárólag. Még diffegyenletek is vannak a végében.


Na mindegy, a kérdés még csak algebrai egyenletnél van. Abban a könyvben a kérdésedre a választ is megtalálod, ha már egyszer nekem leírni nem szabad, mert úgyis törlik...

2018. máj. 25. 20:57