Parabola külső 'P' pontból húzott érintőinek egyenlete. Hogyan?

Adott az y=-1/4(x-5)^2+5 egyenletű parabola. A feladat az lenne hogy adjuk meg ennek a parabolának a P(5;8) pontból húzott érintőinek az egyenletét, amely nem az x=5 egyenletű egyenes(a parabola tengelye), mindezt deriválás nélkül.

2018. febr. 19. 21:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen az egyenes normálvektora (n,1)

Ekkor az egyenes egyenlete:


n*x+y = n*5+8


y = n*(5-x)+8


Az egyenes akkor érintő, ha az egyenesnek és a parabolának egyetlen közös pontja van. (*)


Oldjuk meg ezt az egyenletrendszert:

y = n*(5-x)+8

y=-1/4(x-5)^2+5


n*(5-x)+8 = -1/4(x-5)^2+5 /-5


n*(5-x)+3 = -1/4(x-5)^2 /*(-4)


-4n(5-x)-12 = (x-5)^2


x-5-öt helyettesítsük A-val a könnyebb számolás miatt.


-4n*(-A)-12 = A^2

4n*A-12=A^2


0=A^2-4n*A-12


(*) szerint az a kérdés, hogy melyik az az 'n' érték, amire csak egy megoldás van-

Akkor lesz egy megoldás, ha a diszkrimináns 0.


D = 16n^2 - 48


16n^2 - 48 = 0

n^2 = 3

n = +-gyök(3)


Vagyis az

y = gyök(3)*(5-x)+8

Rendezve:

y = -gyök(3)*x+[8+5*gyök(3)]


y = -gyök(3)*(5-x)+8

Rendezve:

Rendezve:

y = gyök(3)*x+[8-5*gyök(3)]


Egyenletű egyenesek érintik a parabolát.

2018. febr. 19. 21:51
 2/2 anonim ***** válasza:
60%

Pontosan, ahogy az első válaszoló írta:

[link]

2018. febr. 19. 22:02