Pekisz kérdése:

Hiperbola egyenlete 2 pontból?

Le tudná nekem valaki vezetni, hogy hogy jön ki a hiperbola egyenlete, ha egyik pontja A(4;3) a másik B(-2;1)?

2018. jan. 19. 22:05
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha a hiperbola egyben függvény is, akkor y=(a/x)+b alakban keressük a parabola képletét. Írjuk be a megadottakat:


3=(a/4)+b

1=(a/(-2))+b


Ez egy egyenletrendszer, amit meg tudsz oldani, megkapod a;b értékét, így a függvényt is.

2018. jan. 19. 23:06
 2/9 A kérdező kommentje:
Hiperbola és nem parabola egyenletét keresném....
2018. jan. 20. 09:40
 3/9 A kérdező kommentje:

Azt nézzük meg, hogy hogy csináltam eddig, bizonytalan vagyok, hogy jó-e.

Van a hiperbola általános egyenlete: (x^2/a^2)-(y^2/b^2)=1. Ebbe behelyettesítettem a két koordinátát, mellyel kaptam két egyenletrendszert a-ra és b-re. Kifejeztem mondjuk b-t az egyikből, behelyettesítettem a másik egyenletbe és elkezdtem levezetni. A probléma az, hogy negyedfokú egyenletrendszerhez jutottam. Magyarán arra szeretnék megkérni valakit, hogy segítsen abban, hogy leírja lépésről lépésre, mert a negyedfokú egyenletrendszerrel nem tudok mit kezdeni. Vagy ha ez jó, akkor hogy tudom a -5b^4+13b^2-36=0 egyenletet megoldani?

2018. jan. 20. 09:47
 4/9 anonim ***** válasza:

Egyrészt az (a/x)+b alak mióta parabola, másrészt 2 pont nem fog neked egyértelműen meghatározni egy hiperbolát, így a feladatnak akkor van értelme, hogyha függvényt keresel.

Próbáld meg azzal megoldani, amit felírtam. Hidd el, jobban jársz.

2018. jan. 20. 10:33
 5/9 anonim ***** válasza:
Értem már, mi a gond; parabolát írtam hiperbola helyett. Értelemszerűen elírás.
2018. jan. 20. 10:34
 6/9 A kérdező kommentje:

Mi az egyenlete annak az origó középpontú hiperbolának, melynek a valós tengelye az x tengelynek, képzetes tengelye az y tengelynek egy szakasza és két pontja A(4;3) B(-2,1)!


Félre ne érts, nem kötözködni akartam, csak az általad leírt formában nem látom a hiperbola általános egyenletét.


Egyébként a feladatsor tartalmaz megoldás részt is, viszont a levezetést nem, ezt szeretném megtudni igazából, hogy később ezeket a típusokat tudjam megoldani....


a megoldás szerint 2x^2+3y^2=5

a Te képleted alapján 8x^2+7^2=3 a hiperbola egyenlete...

2018. jan. 20. 11:31
 7/9 A kérdező kommentje:
az első bekezdése az eredeti szövege a feladatnak
2018. jan. 20. 11:32
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem elhanyagolható információ, hogy mik a tengelyek...


Ebben az esetben valóban (a/x)^2 - (b/y)^2 = 1 alakban keressük.


Írjuk be az A pont koordinátáit: (a/4)^2 - (b/3)^2 = 1

Ugyanezt a B-vel: (a/(-2))^2 - (b/1)^2 = 1


Ha kibontjuk a zárójeleket, akkor:


a^2/16 - b^2/9 = 1

a^2/4 - b^2 = 1, szorzunk a nevezőkkel:


9a^2 - 16b^2 = 144

a^2 - 4b^2 = 4


Ez egy egyszerűen megoldható egyenletrendszer, semmilyen negyedfokú egyenlet nem lesz belőle. Értelemszűen pozitív a;b megoldásokat keresünk.

2018. jan. 20. 18:22
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen... És tényleg... ennyire egyszerű, és képtelen voltam rájönni..
2018. jan. 23. 17:37