Fizika, vízszintes hajítás? Hogy kell megoldani ezt a feladatot?

[link]
2018. máj. 18. 16:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Az r a vízszintes irányba megtett távot jelenti az ábrádon? És az ábrádból az következik hogy nem esik 450 métert de akkor mennyit? Vagy valami adat még hiányzik így első ránézésre...
2018. máj. 18. 17:03
 2/7 anonim ***** válasza:

Vagyishát így is megoldható.. tangens szögfv-vel meghatározod a másik befogó hosszát kb 259.8 m. Vizszintesen evemet fog végezni tehát az út képlete s=v*t, függőlegesen szabadon esik tehát s=g/2*t^2 utat tesz meg.

Az így alkotott háromszög hasonló lesz az eredetivel és a megfelelő oldal arányokat felírva megkapható hogy mennyi ideig esik. Utána behelyettesíted az időt a képletekbe majd egy sima Pit. tétellel megvan a d is. Az r kb 79.5 m lesz a d meg 159 m.

2018. máj. 18. 17:23
 3/7 anonim ***** válasza:

Az elhajított tárgy vízszintes koordinátája:

x = v0*t,

a függőleges

y = –g/2*t^2,

az elsőből t = x/v0, tehát a pálya egyenlete

y = –g*x^2/(2*v0^2).


A lejtő egyenlete:

y = tg(–α)*x = –x*tg(α).


A kettő metszéspontjának x koordinátájára:

g*x^2/(2*v0^2) = x*tg(α),

amiből x0 = 0, ez a kezdőpontot jelenti, ahonnét dobják a valamit. Ha x ≠ 0 oszthatunk vele:

g*x/(2*v0^2) = tg(α),

x1 = 2*v0^2*tg(α)/g ≈ 79,5 m,

y1 = –2*v0^2*(tg(α))^2/g ≈ –138 m.


A becsapódási sebességre:

v1^2 = v1x^2 + v1y^2 = v0^2 + (t1*g)^2,

t1 = x1/v0 = 2*v0*tg(α)/g, tehát

|v1| = gyök(v0^2 + (2*v0*tg(α))^2) = v0*gyök(1 + 4*tg(α)^2) ≈ 54,1 m/s.


Hogy mit jelöl a d és az r (vagy v?), azt nem tudom.

2018. máj. 18. 17:54
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Az nem r, hanem v.

Szerintem arra kíváncsi a feladat, hogy az a test amit vízszintesen elhajítunk a háromszög felső csúcsából, az hol áll meg az ábrán, hány méternél és hogy mennyi a sebessége.

2018. máj. 18. 17:59
 5/7 anonim ***** válasza:

Vízszintes hajításnál a test x irányú sebessége végig állandó, 15m/s.

Az y irányban pedig g-vel gyorsul.


A függőlegesen megtett út: sy = g/2*t^2

A vízszintes út: sx=v*t


Mivel egy 60 fokos lejtőn áll meg a tárgy, ezért

sy = gyök(3)/2*sx


beírva a fentieket:


g/2*t^2 = gyök(3)/2*15t /:t

g/2*t = gyök(3)/2*15 /*2

g*t = gyök(3)*15 /*2

t = gyök(3)*15/g


d = 2x = 2*15*t = 30*gyök(3)*15/g = 45*gyök(3)

(d=2x, mert a 60-30 fokos háromszögben a 60 fok melletti befogó fele az átfogónak)


Végül v a vx és vy vektoriális összege.

vx = 15

vy = g*t = 15*gyök(3)


Pithagorasz-tétellel számolható a v:

v = gyök(vx^2+vy^2)

v = gyök(225+3*225) = gyök(4*225) = 30 m/s

2018. máj. 18. 21:55
 6/7 anonim ***** válasza:

> „sy = gyök(3)/2*sx”

Itt nem kell a '/2'. (sx a szabályos háromszög alapjának 'fele', sy pedig a magassága, a kettő hányadosa gyök(3)/2/(1/2).) Ezzel a cserével ugyanaz jön ki, mint a korábbi válaszokban.


(((Illetve nem szép, ahogy a mértékegységekkel bánsz – matekos ártalom? –, de legalább megértettem, mit csinált a második válaszadó.)))

2018. máj. 18. 22:32
 7/7 anonim ***** válasza:

"Itt nem kell a '/2'."


Igazad van, tényleg nem kell.

Akkor innentől már a kérdező feladata, hogy újraszámolja.


Mértékegységekkel vagy anélkül.

2018. máj. 18. 23:05