Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Melyik állítás adja meg...

Melyik állítás adja meg helyesen talajba csapódásuk pillanatában a kavicsok mozgási energiáinak egymáshoz viszonyított nagyságát? (A légellenállástól eltekinthetünk. )

Figyelt kérdés

Egy magas ház erkélyéről három egyforma tömegű kavicsot dobtunk el azonos nagyságú sebességgel. Az A kavics kezdősebessége függőlegesen felfelé, a B kavicsé függőlegesen lefelé irányult, a C kavicsot pedig vízszintes irányban hajítottuk el.


Állítások:

1.: Emozgási,B > Emozgási,C > Emozgási,A

2.: Emozgási,A > Emozgási,C> Emozgási,B

3.: Emozgási,A= Emozgási,C = Emozgási,B

4.: Emozgási,A > Emozgási,C = Emozgási,B



2016. dec. 25. 08:36
 1/4 anonim ***** válasza:
3. lesz a megoldás.
2016. dec. 25. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm. De ki tudnád fejteni, hogy miért?
2016. dec. 29. 20:12
 3/4 anonim ***** válasza:

A lényeg az, hogy egy test mozgási energiáját az

E=1/2 * m*v^2 adja meg.


E=1/2*m*(vx^2+vy^2+vz^2), ha a sebesség komponenseivel adjuk meg.


A feladat szerint semmi extra nincs, mert a testnek különböző irányú, de azonos nagyságú plusz kezdősebességet adsz, így a testnek adott plusz kinetikus energia (mozgási) minden esetben egyforma nagyságú lesz az eldobás pillanatában. (két esetben z komponensének adsz pluszt, a harmadik esetben x-nek) A mozgások során ezek értéke (z komponens) változik, de mivel a gravitációs erőtér konzervatív (amennyi energiát beleteszel, vissza is adja), ezért a becsapódáskor is ennyi lesz a plusz energia a helyzeti energiához képest.


Lássuk a feladatot:

1.: Emozgási,B > Emozgási,C > Emozgási,A

Nem lehet igaz, mert ha függőlegesen lefelé dobod, akkor mikor becsapódik, a kezdeti Eh helyzeti energiával és a kezdeti sebességből kapott plusz Ekin energiával csapódik be. Ha felfelé dobod, akkor az történik, hogy a kezdeti mozgási energia átalakul helyzeti energiává, majd a tetőponton átfordul és esni kezd. Esés közben a helyzeti energiája megint át kezd alakulni mozgásivá (konzervatív az erőtér), és mikor az eldobás helyére érkezik, éppen akkora sebességre tesz szert, mintha lefelé dobtad volna, azaz Eb=Ea. Nem lehet már ezért sem igaz.


2.:

Ha már tudjuk, hogy Ea=Eb, ez sem lehet igaz.


3,:

Ez lesz igaz.

Azt tudjuk már, hogy Ea=EB, már csak azt kell belátni, hogy ez Ec vel is megegyezik. Az A és B esetben a test mozgása során a vz komponensének adtál plusz energiát, míg ha vízszintesen, akkor az x (a sebesség vízszintes komponensével)komponensének adsz plusz energiát, de így a végső összes energia nem változik. Egyszerűen a három komponens közül az egyik helyett átpakoltad a másikra ezt a plusz energiát. Ezt úgy lehet megfogalmazni, hogy a pontszerű testnek 3 szabadsági foka van, ebben a feladatban az történt, hogy 2x belepakoltuk ezt a 'plusz' energiát a z komponensbe, egyszer pedig az x komponensbe, ezért a becsapódáskor mindegyik esetben egyforma lesz a test mozgási energiája.



4.:

Ha Ea=EB, ez sem lehet igaz.

2016. dec. 29. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. Sokat segítettél :-)
2017. jan. 7. 19:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!